Řecko: hlavní bojová linie v Evropě

Poslední červnový týden schválil řecký parlament velmi těsně nový úsporný balíček a to navzdory masovým stávkám a protestům.

To znamená, že Řecko obdrží z evropských fondů dalších 12 miliard eur finanční pomoci.

Avšak ratingová agentura Standard & Poor v tomto týdnu uvedla, že podle jejího mínění záchranný plán naprosto selhal.

Jinými slovy, z pohledu bankéřů již Řecko zbankrotovalo.

Pokud tento názor přijmou i ostatní, vyvolá to mohutnou vlnu chaosu napříč všemi trhy i v dalších zemích eurozóny.

Jak vláda ve snaze splatit dluhy pokračuje v drastických škrtech, situace obyčejných lidí se katastrofální zhoršuje.

Proti úsporným opatřením se proto zdvihá mohutná vlna odporu. V úterý a ve středu v posledním červnovém týdnu vypukla v Řecku veliká 48 hodinová generální stávka, která ukázala jak široká je opozice vůči těmto úsporným opatřením.

Vláda zareagovala tím, že poslala policii, aby zaútočila na davy lidí, shromážděných na náměstí Syntagma před parlamentem v Aténách.

„Rozsah útoku byl přitom pro mnoho lidí šokující,“ řekl Panos Garganas, redaktor novin Solidarita pracujících v Řecku.

„První den však policejní útok přesto neodradil lidi od toho, aby se na náměstí vrátili znovu. Druhý den, kdy v parlamentě probíhalo hlasování, proto policie zasáhla ještě brutálněji.

Používají obrovské množství slzného plynu. Policisté s obušky na motocyklech útočí na lidi ve snaze vyhnat je z náměstí. Napadají také lidi v ulicích kolem náměstí, aby jim znemožnili přeskupit se a vrátit se na náměstí. Mnoho lidí bylo zraněno a bitvy probíhaly až do pozdního večera.“

Navzdory tomu všemu se však vládě nepodařilo lidi zastavit. Lidé se stále vraceli na náměstí, aby protestní shromáždění obnovili.

V neděli večer pak došlo k velkému veřejnému shromáždění, kde se debatovalo o dalším postupu.

Obklíčení

 

„Vodárenští zaměstnanci v Soluni protestovali proti čtvrtečnímu jednání akcionářů firmy, jež se konalo den po generální stávce,“ říká Panos. „Obklíčili proto schůzi a jednání zastavili.

Elektrárenští pracovníci ukončili vlnu stávek teprve poté, co vláda slíbila, že si během privatizace ponechá 51 procent akcií. Místo toho se bude snažit prodat některé elektrárny.“

Když odbory akci ukončily, tak prohlásily, že budou bojovat pokaždé, když bude vláda chtít něco privatizovat. „Právě tady se povedou další bitvy,“ říká Panos.

Kvůli škrtům a privatizaci

 

„Antikapitalistická levice, jejímž členem je i řecká Socialistická dělnická strana, vysvětluje, proč by okupace náměstí měly pokračovat,“ pokračuje Panos. „My říkáme, že okupace by měly fungovat jako organizační centrum pro každého, kdo bojuje proti realizaci úsporných opatření.

Shromáždění v Aténách také podpořilo antirasistický a antifašistický festival, plánovaný na neděli.“

Většina lidí v Řecku má k policejním útokům velký odpor. Po generální stávce věnovala Solidarita pracujících tomuto tématu čtyři speciální stránky. Noviny pak byly distribuovány na pracoviště.

„Odezva byla fantastická,“ říká Panos. „“Všichni se shodli, že minulým týdnem nic neskončilo, a že stávky budou rozhodně pokračovat. To znamená velkou oporu pro levici. Podle posledních průzkumů veřejného mínění by komunistická strana, Antikapitalistická levice a koalice SYRIZA získali ve volbách 22 procent.“

To je nejvíce od voleb do Evropského parlamentu v roce 1999, kdy stála levice v srdci masového hnutí proti válce v Srbsku.

Evropští představitelé nejsou přesvědčeni o tom, že vláda PASOKu úsporná opatření skutečně uskuteční.

To je důvod, proč další podíl finanční pomoci podmínili realizací úsporného programu. Tento požadavek byl také nakonec přijat až v posledním možném týdnu.

Řečtí pracující tak zůstávají v první linii boje za zastavení úsporných opatření, jež naši vládci uvalují na evropské občany.

 

Mattew Cookson

Přeložil Vítězslav Lamač

Sdílejte
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •