Referendum v Súdánu: Pohled socialisty

Referendum v Súdánu

Referendum v Súdánu

Na jihu Súdánu proběhlo referendum, ve kterém se měli lidé vyjádřit, zda chtějí vytvořit nezávislý stát. Súdánský aktivista Usáma Zuman pro britský Socialist Worker popsal, jak vypadá situace v Súdánu a co bude oddělení od severu znamenat pro obyčejné lidi.

Usáma pochází ze západu Súdánu a politickým aktivistou se stal v hlavním městě Chartůmu. Výsledky ukazují, že drtivá většina lidí na jihu volila pro vznik nového státu. Nezávislost by měl tento nový útvar získat v červenci.

Po celá desetiletí drásala Súdán občanská válka. Spojené státy podpořily obsáhlou mírovou smlouvu, která v roce 2005 ukončila boje a stanovila dobu, do kdy se mělo nynější referendum konat.

Úsáma říká, že „USA chtějí oddělení jihu ze strategických důvodů. Američané chtějí zastavit šíření čínského vlivu v Africe.“

Čína kontroluje až dvě třetiny súdánského ropného průmyslu, třetího největšího v subsaharské Africe. Spojené státy doufají, že když budou mít na jihu stát, který jim bude zavázán za svou existenci, dá jim to větší vliv.

Zatímco většina ropy se těží na jihu, je stejně třeba ho rafinovat a dopravit na pobřeží, odkud se potom vyváží. Hlavním přístavem je Port Sudan na pobřeží Rudého moře a kontrolu nad ním si podrží sever. Přesné hranice nového státu se mají teprve určit, což dává vládě prostor k manévrování, stejně jako dohady o tom, kdo bude kontrolovat vodní zdroje.

Prezident Omar al-Bašír, který se dostal v k moci pomocí převratu v roce 1989 ponese následky za to, že umožnil odtržení jižní části země a připravil tak sever o kontrolu nad 80 procenty súdánské ropy.

Vláda není nijak potěšena z takové ztráty kontroly nad produkcí ropy. Na druhou stranu ji potěší fakt, že ji USA přestanou označovat za ty, kteří podporují terorismus a nebudou jim klást za vinu genocidu v Dárfúru na západě země.

Tlak

Usáma říká, že „imperiální mocnosti jsou teď s al-Bašírem spokojené. Na ty nesmysly, co se říkají v mediích o tlaku, který na něj byl vyvinut můžete zapomenout. Britská zbrojařská korporace BAE s ním podepsala před dvěma měsíci novou smlouvu o dodávkách zbraní. Francie se tváří, že asi vyhostí vůdce Súdánského osvobozeneckého hnutí, organizace, která představuje pro Bašíra problém.“

A pokračuje: „chartúmská vláda věří, že ovládne muslimský sever a zbaví se jihu. Vedení Súdánské lidově-osvobozenecké armády (SPLA), které kontroluje jih, přijalo neoliberální ekonomiku.“

“Jakmile byla podepsána mírová smlouva, SPLA uzavřela dohodu s firmou Blackwater, aby znovu vytrénovala její vojáky. Blackwater spravuje na jihu svou vlastní základnu.“ Blackwater je americká žoldácká společnost, která se stala pro své aktivity v Iráku tak známou, že změnila své jméno na Xe.

„Žádný marxista nebude bránit v požadavcích na sebeurčení,“ říká Usáma. „Ale lidé na jihu toho nezískají tolik, v kolik doufají. To jejich vládnoucí třída, ta na rozdělení vydělá. Ropné zájmy podporují boje mezi nomády a farmáři, ne nepodobné těm, které známe z Dárfúru.

S referendem je další problém. V oblasti Abyei, kde se těží ropa, bylo hlasování v referendu odloženo na neurčito. Během hlasování docházelo k násilnostem. Jen během prvního dne zemřelo při střetech na 33 lidí.

Navíc lidé trpí hroznými cenami. Ceny ropy vzrostly o 30 procent. Daňové úlevy na petrolej byly zrušeny. Cena mouky se zdvojnásobila.

Chartúmská vláda ospravedlňuje zavádění úsporných opatření tím, že výrazně poklesne příjem z ropy, až se v červenci země rozdělí.

Ropa

Ale pravda je taková, že vláda odmítla komukoli sdělit, jaký objem peněz těžba ropy v různých oblastech představuje. Neexistují žádné důvěryhodné statistiky. To způsobilo i problémy v mírové smlouvě, protože část příjmů z ropy měla jít na rekonstrukci jihu, ale nikdo neví, jaké ty výnosy doopravdy jsou.Vláda používá slib ropných peněz jako kohoutek, kterým může přívod otevřít i zastavit.

Usáma se snaží ukázat, že společenské složení Súdánu je komplexní.

„Zatímco je pravda, že sever je muslimský a jih není, existují na obou stranách obrovské kulturní rozdíly.

Vláda říká, že zavede právo šária, ale její interpretace islámu jde proti kultuře mnoha muslimů, kteří žijí na severu.

Na jihu je značný problém s rozdělením etnik. Existují tu tři velké, kmeny a Dinka je z nich zdaleka největší. Lidé z ostatních etnických skupin se obávají, že Dinka tu bude chtít dominovat.

Stále je také mnoho uprchlíků v táborech v sousední Keni. SPLA je velmi zkorumpovaná. Zatímco chartúmská vláda se chová velmi represivně na územích, která má pod svou kontrolou, je na nich alespoň práce a nemocnice. To vede některé lidi, že utíkají z jihu na sever.“

Mnoho jižanů se přestěhovalo na sever, aby mohlo pracovat ve městech jako je Chartúm. Usáma popisuje, že „život jižanů na severu není skvělý. Místní se s jižany většinou neseznamují. Na druhou stranu tu nejsou rasové útoky. Komunistická strana Súdánu vyzvala k pokračování jednoty pracujících i po rozdělení a je to tak správně. Nebezpečím na obou stranách je změna vnímání politiky na základě kmenové příslušnosti. Skutečným řešením je nezaměřovat se na rozvoj jak Bašírova režimu, tak režimu SPLA, ale zaměřit se na jejich svržení. Pokud půjdou věci dále tak, jako dosud, je klidně možný návrat ozbrojených střetů.

Někteří lidé říkají, že samozřejmě jiné řešení než rozdělení neexistuje. Ale generální stávka a povstání by lidi sjednotily. Podívejme se na to, co se stalo v Tunisku a Alžírsku. Lidé v Súdánu tyto události sledují.“

Podle Socialist Workeru,

Jan Májíček