Účely a účely

Strom pro náměstí

Různé účely, ale výsledek stejný – zbytečně pokácený desítky let starý strom.

Když se nějaká korporace, podnikatel, či obecní zastupitelé rozhodnou porazit mnohaletý mohutný strom, obvykle to vyvolá vlnu nevole minimálně u tamních obyvatel, kteří často sepisují petice, svolávají protestní akce, zvou média, aby se o tomto problému dozvěděli i jiní, atd.. Často se také stane, že stromy jsou pokácené, aniž se lidé o tom předem dozví. Někdy i pokud lidé protestují, prostě a sprostě někdo v noci stromy pokácí, nebo nařeže kmeny tak, že strom už nejde zachránit. Lidé se probudí, jdou ráno kolem místa, kde stromy stály ještě den před tím živé a najednou je místo jiné, opuštěné a stromy, živý průvodci mnoha lety životů lidí, skrýše ptáků, veverek a hmyzu, bezplatní čističi vzduchu, zlepšovatelé klimatu, dárci kyslíku atd., už nejsou. Důvody pro kácení jsou různé – výstavba hypermarketu (těch u nás není nikdy dost), parkoviště, atd.. A média o tom informují v reportážích uváděných moderátorem s vážným tónem v hlase.

Před Vánoci

Před Vánoci je situace jiná. Teď už účel kácení mnohaletého stromu je radostnou událostí. Televize nám přináší veselé reportáže o tom, jak se mohutné stromy vybírají, jsou káceny a převáženy na místa do měst, kde budou vystaveny na náměstích, ozdobeny a budou skvělou atrakcí pro všechny. Strom je slavnostně rozsvícen, někdy za účasti nějaké té ,,celebrity“ a nálada je veselá. Co na tom, že strom bude vystaven jen na pár týdnů. Co na tom, že byl pokácen ten, jež měl na místě, kde rostl spousty let, mnoho důležitých funkcí v rámci životního prostředí. V roce 2008 byl strom na Staroměstském náměstí dokonce 90ti letý. Kritéria výběru jsou aby to byl zdravý a krásný urostlý strom. V Praze byla kritéria výběru stromu, že musí být 22 až 30 metrů vysoký. Hlavní město s pořadatelskou agenturou Taiko vyhlásily soutěž s možností výhry, tomu, kdo dá vítězný tip na strom 10 000Kč. ,,Pocta“ být pokácen se dostala 50ti letému stromu z Brdských lesů na Berounsku z pozemků soukromého majitele. Mimochodem, v obchodním rejstříku, platném k 22.11. 2010 se uvádí, že společnost Taiko, a.s. má akcie na majitele! Tato společnost také vyhrála výběrové řízení v roce 2004 a pořádá Velikonoční a Vánoční trhy na Staroměstském náměstí a prý má blízko i k příteli Pavla Béma, Romanu Janouškovi. A zastupitelům ve městech nestačí 1 takovýto vystavený strom. Vzrostlé, krásné stromy, které byly pokáceny pro tento ůčel stojí skoro na každém náměstí, ať je větší, nebo menší. Jeden stojí i před úřadem vlády ČR, co na tom, že tudy ,,normální“ člověk běžně nechodí a strom zahlédne většinou jen z tramvaje. Ano, jsou tam i opravdový zaměstnanci, ale cožpak před každým podnikem, kde pracují lidé stojí pokácené stromy? Členové naší vlády, takovýto uťatý strom možná ocení při letmém pohledu, kdy vystupují z limuzín, které je vozí do práce, nějakou tou poznámkou, která zřejmě za život stromu stojí (i za ty peníze daňových poplatníků).

Cena a řešení

Každoročně platí města za pokácení a dovoz těchto statných stromů. Kromě ceny života stromu, který se penězi těžko ohodnotí, tak zaplatí města ze svých rozpočtů peníze, které mohly vynaložit na něco, co by bylo opravdu důležité a co by nebylo jen na pár týdnů. Když už chtějí mít na náměstí vánoční mohutný strom, proč nekoupí umělý? Mohl by se používat každoročně a zaplatily by za něj jen jednou a odpadla by i cena každoročního složitého dovozu. Pamatuji si, že jsem v loni v Praze viděla velký umělý strom. Od pravého byl téměř k nerozeznání. Vždyť pod nánosem ozdob, světel a řetězů, pokácený strom je také od umělého téměř k nerozeznání.

Dana Hladíková