VV: když je dotažena logika kapitalismu do konce

Vít Bárta

Jedna vládní krize za druhou, jeden korupční skandál střídá druhý, ultimátu ultimátum a obvinění obvinění. Vládní koalice, která získala bezprecedentní většinu, je jednou z nejnestabilnějších vlád, které kdy vznikly.

Svou nezastupitelnou roli v této tragédii s dosud neuzavřeným počtem dějství hraje nová strana Věci veřejné (VV). Ta na sebe upozornila nejprve v červnu 2009, kdy se na pražském Žofíně zúčastnila konference Občanské fórum 2009, na kterém měla být zahájena integrace malých středopravicových stran. Johna tehdy podpořil jak předseda Strany svobodných občanů (SSO) Petr Mach, tak předsedkyně Sdružení nezávislých kandidátů Markéta Reedová, bývalý europoslanec Josef Zieleniec či lídr SNK-ED Lukáš Macek.

Projekt nevyšel v té podobě, v jaké byl plánován, ale VV vyšly posíleny. Před volbami si ještě na titulní stránce svého časopisu Pražan zahrály na stranu pořádku. Praha podle nich neměla být „krmítkem“ pro feťáky a bezdomovce. Pomoci k tomu měli i jejich občanské hlídky tvořené převážně ze zaměstnanců bezpečností agentury ABL. To celé bylo zabaleno v úhledném balíčku morálního kýče boje proti korupci. Vítu Bártovi, zakladateli ABL, se tak podařilo zrealizovat svůj záměr a vytvořit si politickou divizi své firmy, která usedla ve vládních křeslech.

Pokrytectví
Jak jinak tento postup nazvat, než úspěšným podnikatelským záměrem? Však i jiný kolega-kapitalista, uhlobaron Bakala, investoval nějaký ten milion do Bártova projektu. Při jedné z mnoha vládních strkanic byly VV osočeny, že jsou soukromou firmou, a že obě zbývající strany vládní koalice ve vládě s takovýmto subjektem rozhodně sedět nebudou. Nezapomněly ale ODS a TOP09 na svá ideová východiska? Jsou to právě tyto dvě strany, které, kde mohou prosazují privatizaci a tzv. PPP projekty, tj. spolupráci veřejného a soukromého sektoru. Místo aby se chopily hrdě příležitosti, kterou jim dějiny připravily, a vyhlásily první PPP projekt na vládní úrovni, upadly opět do morálního kýče.

Je to pokrytecké nejenom vůči jejich ideovým zdrojům, ale i vůči tomu, že o pozadí VV všichni dobře věděli. Konec konců, místopředseda TOP09 Miroslav Kalousek byl na žofínské setkání pozván a bývalý předseda ODS Topolánek dokonce vzkázal, že by malé strany neměly kandidovat a místo toho podpořit ODS.

VV tak nebyly pro nikoho z dnešní vládní koalice překvapením. Možná je překvapilo jen to, že na rozdíl od obou pravicovějších stran dokázaly ve své vlastní existenci dotáhnout logiku kapitalismu do konce.

Jan Májíček