Projev IZSVŠ před ministerstvem financí 7.6. 2012

Přetisk projevu iniciativy Za svobodné vysoké školy během protestního shromáždění platformy STOP VLÁDĚ před ministerstvem financí 7. června.

 

Roky jsme chodili před vládní budovy a kritizovali jsme tzv. reformy, ale ministři nás ignorovali. Za poslední týdny, během nichž protestujeme a okupujeme ministerstva, se s námi ministři museli začít bavit. To je náš úspěch!

Nečasova vláda proti sobě poštvala největší část společnosti od roku 1989. Strana páně Kalouska šla do voleb s heslem „odpovědní chtějí žít bez dluhů víc, než si myslíte.“ Ale právě díky Kalouskově daňové reformě – ještě z dob Topolánkovy vlády – přicházíme každoročně o 90 miliard korun. Ne náhodou je to také první cifra schodku státního rozpočtu na příští rok, o níž ministr financí začal mluvit.

Ano, díky Miroslavu Kalouskovi máme rovnou daň, kterou abychom pohledali u svých sousedů. Nadto celou daňovou soustavu charakterizuje věta: někteří jsou si rovnější. Nejenže máme zastropované pojištění pro nejvyšší příjmové skupiny, ale zejména jsou zde mocné subjekty, jichž se daně nezřídka naprosto netýkají. Pak se nelze divit nedostatku prostředků ve veřejných rozpočtech!

Jeden příklad za všechny. Korporace zaměstnává tisíc lidí. Tito zaměstnanci vystudovali na státních středních školách a veřejných vysokých školách. Korporace, která se těší daňovým prázdninám, se však nijak nepodílí na financování vzdělávacích zařízení, kde její zaměstnanci nabyli svou kvalifikaci. Lze se potom divit, že školství je podfinancováno?

Namísto toho, aby vláda hledala prostředky na těchto místech, chystá další škrty; ty dopadnou na celou společnost. Ministři dále zpoplatňují to, co už si hradíme ze svých daní a na co máme nárok. Na vysokých školách hodlají zavést finanční spoluúčast – prý aby studenti nezneužívali bezplatné vzdělávání. Podobně argumentuje ministerstvo práce a sociálních věcí v oblasti sociálních dávek – údajně jsou hromadně zneužívány. Přitom z analýzy, kterou si dala vypracovat sama vláda, vyplývá, že zneužívání sociálních dávek se týká zlomku procenta lidí, tedy něčeho, co tváří v tvář korupčním skandálům ve státní správě nemá smysl vůbec uvažovat.

Na jednu stranu tedy hledá vláda zástupná témata, jimiž by vysvětlila dluh, za nějž se zodpovídá, na druhou stranu prosazuje tzv. církevní restituce, jež budou stát připravovat v horizontu několika let o desítky miliard korun. Jeden z dalších bodů vládní agendy, důchodová reforma, vyjde na další miliardy. Vláda na to má – ale my na to nemáme!

Česká republika ovšem není nějakou hnilobnou politickou anomálií. Protesty probíhají na různých místech po světě. Kdyby česká média informovala o všem důležitém, dozvěděli bychom se například, že dnes v Québecu bojují bok po boku studenti a zaměstnanci za to, co nám Nečasova vláda chce vzít.

Blíží se prázdniny, načerpejme síly a na podzim dokončeme to, co jsme začali. Požadujeme demisi vlády, zastavení reforem a předčasné volby!

 

Lukáš Matoška

lukas.matoska@socsol.cz

Sdílejte
  •  
  •  
  •  
  • 0
  •  
  •  
  •  
  •