Tisková zpráva Iniciativy za svobodné vysoké školy

INICIATIVA ZA SVOBODNÉ VYSOKÉ ŠKOLY

VÍTÁ PODPORU ODBORÁŘŮ

 

Tisková zpráva

21. února 2012
Rada ČMKOS podpořila plošnou iniciativu Za svobodné vysoké školy a její prohlášení, které iniciativa zveřejnila na tiskové konferenci minulý týden (viz příloha). Text prohlášení kritizuje dva věcné záměry zákonů ministra školství Josefa Dobeše. Pokud by tyto záměry dostaly zákonnou podobu, hrozí podle iniciativy nebezpečné prorůstání zájmů byznysu do akademického prostředí a dosud nebývalé omezování akademických svobod.

 

„Vítáme, že se studenty solidarizuje odborová centrála, která sdružuje největší počet zaměstnanců v České republice. Solidarita zaměstnanců s těmi, kteří se teprve vzdělávají, je pro nás velmi povzbuzující,“ řekl zástupce iniciativy Za svobodné vysoké školy Richard Cisler.

 

„Podpora odborářů je tou nejlepší odpovědí na vyjádření ministra Dobeše, který řekl, že nechápe, proč by prodavačka v samoobsluze měla dotovat vzdělání vysokoškolákovi. Takovými výroky se ministr Dobeš snaží společnost jen štěpit. Solidární reakce pracujících navíc ukázala, že jeho úvaha byla mylná,“ dodal člen iniciativy a akademický senátor FSV UK Michal Uhl.

 

K podpoře se vyjádřila i další členka iniciativy Marta Harasimowicz: „Odmítnutí současné podoby vysokoškolských reforem je v zájmu každého občana této země. Současný návrh by poškodil i „Dobešovu prodavačku“, jejím dětem by vysokoškolské vzdělání bylo vzhledem k ekonomickým bariérám ekonomicky nedostupné. Jasné NE reformě vysokého školství ze strany zaměstnanců je toho důkazem.“

 

„To, že vzdělání není byznys, a že je celospolečenskou hodnotou, ze které čerpají i ti, kteří vysokoškolské vzdělání nemají, je zřejmé nejen akademickému prostředí, ale zástupcům zaměstnanců s nejrozličnějším typem vzdělání,“ řekl zástupce iniciativy Lukáš Matoška.

 

„Těší nás podpora každé organizace i každého jednotlivce. V současné době prohlášení kromě řady osobností podpořilo více než 2200 signatářů. Každým dnem toto číslo stoupá. Jsme přesvědčeni, že Vláda ČR prohlášení nemůže brát na lehkou váhu,“ podotknul člen iniciativy Jan Gruber.

 

Kontakt: Michal Uhl, michal@uhl.cz, tel: 724 027 550

 

http://www.zasvobodnevysokeskoly.cz