Panos Garganos: Stávky budou pokračovat

Panos Garganos

V rozhovoru s představitelem sesterské organizace Socialistické Solidarity v Řecku o současné situaci v zemi, rozpočtovému diktátu, povolební situaci, naději radikálně levicových koalic, ale i hrozbě vzestupujícího fašismu.

Řecká SWP

Co představují ANTARSYA a SYRIZA a jaký je jejich vztah?

ANTARSYA, v řečtině rebelie, je Aliance antikapitalistické levice, která vznikla po protestech v prosinci 2008 v Athénách. Protesty organizovali převážně mladí lidé v reakci na zastřelení šestnáctiletého studenta policií. Tato událost seskupila levicové revoluční skupiny z dob Polytechnického povstání proti Juntě v roce 1973, Novou levici, která se oddělila od komunistické strany (KKE) po jejím připojení k vládní koalici s konzervativci, a mnoho radikálních aktivistů ve studentském hnutí a v odborech.

SYRIZA je Koalice radikální levice a její hlavní část se rovněž jmenuje koalice, tedy strana, která vzešla z takzvané „eurokomunistické“ levice. Radikálové z uskupení ANTARSYA a SYRIZA spolupracovali při mnohých aktivitách, stávkách a okupacích.

Kdo jsou SEK?

SEK je Socialistická dělnická strana, tedy sesterská organizace SWP v Řecku. Začali jsme jako malá skupina v roce 1972 za diktatury a dokázali narůst díky studentským protestům a dělnickému odporu v devadesátých letech, zatímco se hnutí vzpamatovávalo z úpadku v roce 1989. Pracovali jsme po boku soudruhů z Koalice na Evropských sociálních fórech ve Florencii, Paříži, Londýně a Athénách, ale vždy jsme trvali na antikapitalistickém směřování. Sehráli jsme také důležitou roli při formování strany ANTARSYA.

Co se stane s Řeckem, pokud vystoupí z eurozóny?

PASOK a konzervativci z Nové demokratické strany tím straší lidi. Jsou to strany vládnoucí za nejhoršího úpadku životního standardu v Řecku od dob nacistické okupace během druhé světové války a tvrdí, že upuštěním od eura se věci jen zhorší. Pravda ale je, že se oprostíme od škrtů vynucených Evropskou centrální bankou a Evropskou komisí. Setrvání v eurozóně znamená pro každou vládu povinnost předložit kladný rozpočet, který bude splácet pohledávky bank a státní dluh. O to vláda usiluje od roku 1985.Zaplatili již 622 miliard eur bankám, ale přesto dluh stále jen rostl. Opuštění eura může tento začarovaný kruh prolomit, bude-li to součástí antikapitalistického programu, který zruší dluh, znárodní banky a zavede mechanismy demokratické kontroly bank pracujícími. Odpověď na otázku tedy závisí na tom, kdo to provede. Výstup z eurozóny vynucený EU může být trestem. Výstup z vůle levice může být součástí odporu, který potrestá více banky než pracující. Znamenalo by to, že evropští pracující dostanou šanci stát bok po boku se svými řeckými bratry a sestrami proti bankám.

Co se děje se stávkovým hnutím?

Dění teď vládne očekávání nových voleb 17. června, přesto proběhly stávky na obranu zaměstnaneckých kolektivních dohod. Přichází v platnost nový zákon, prosazený Trojkou (Evropskou komisí, Mezinárodním měnovým fondem a Evropskou centrální bankou), a hrozí dalším snižováním mezd. Zaměstnanci potravinářského a kožešnického průmyslu spolu s tiskárnami a knihkupectvími vstoupili do stávky v úterý 15. května.

Koho představuje úřednická vláda?

Mají mandát pouze na zorganizování spravedlivých voleb. Ve skutečnosti se ale naše vláda usazuje na svých postech v očekávání politické krize. Vysloužilý generál, bývalý velitel ozbrojených složek, byl jmenován ministrem obrany. Policejní prezident převzal ministerstvo vnitra, vysloužilý diplomat ministerstvo zahraničí, vrchní ekonomický poradce, který vedl vyjednávání s Trojkou za vlády Papandrea a Papademose, je teď ministrem financí. Vrchní soudce je premiérem. Ačkoli jsou tam i některé levicověji orientované osoby (profesor ústavního práva, bývalý prezident asociace právníků), celkový obraz je špatným znamením pro nadcházející potíže.

Co reprezentují hlasy pro Zlaté jitro?

Volební úspěch této neonacistické skupiny byl šokem pro miliony lidí. Částečně to bylo zosnováno shora. Volební analýzy ukazují, že více než polovina policistů volila nacisty. Zlaté jitro a policie spolupracovaly na boji proti imigrantům. Nicméně mezi voliči byli i lidé, kteří mysleli, že tak potrestají mainstreamové politiky. Malí podnikatelé, které krize zruinovala, přidali Zlatému jitru děsivých 19 procent. Je důležitým úkolem levice oddělit nacistické jádro voličů od těchto lidí.

Jaké reformní návrhy se v Řecku nyní zformovaly?

Vedení strany SYRIZA slibuje, že můžeme uniknout dalším škrtům reformou Evropské unie. Tvrdí, že vláda by neměla přistupovat k jednostranným řešením typu zrušení dluhu či opuštění eura, spíše by měla vyjednat zamezení dalším škrtům. Krokem k tomu jim má být kladný rozpočet, který posílí vyjednávající pozici Řecka vůči věřitelům. Ve skutečnosti se jedná o odsouvání slibu zamezit škrtům, dokud německá vláda a banky nebudou souhlasit. Proto ANTARSYA volá po silné antikapitalistické levici a stávky pokračují.

 

Z angličtiny přeložil Karel Chlouba

(zdroj: www.swp.ie)

Překlad původně vyšel k červnovém čísle Solidarity roku 2012