Nadcházející veřejné debaty “EXEKUCE: exekuovaná společnost” (ProAlt) a “Diskurzy českého postkomunismu” (SOK)

Ilustrace: převzata z ProAltEXEKUCE: exekuovaná společnost

19.6. od 19:00 proběhne v malém sále Městské knihovny debata pořádaná ProAltem.

Anotace: “Exekuce představují jeden z nejnaléhavějších sociálních problémů dneška. Mohou zasáhnout prakticky kohokoliv jenom kvůli zapomenuté složence či změně adresy. Původně zanedbatelná částka se může kvůli různým poplatkům z prodlení vyšplhat na pořádné sumy peněz. Nejvíce jsou však exekucemi ohroženy nízkopříjmové skupiny obyvatel. Stvrzují jejich pozici lidí na okraji. Exekuovaný je jasně označeným chudým, který definitivně neuspěl a stává se poníženým lidstvím. Systém exekucí v mnoha případech odhaluje spojené síly státní a veřejné moci se soukromými subjekty.
V diskuzi s politiky, politology a aktivisty se pokusíme zamyslet nad následujícími okruhy otázek: Jaká je dnes nejohroženější skupina exekučního aparátu? Jak a proč vznikají půjčky a dluhy? Kde je hranice mezi lichvou a běžnou půjčkou? Jaká je v exekučním byznysu role právníků, exekutorů, bank a státních orgánů? Jak docílit toho, aby byly omezeny nesmyslně vysoké poplatky za exekuční řízení? Jaký mají exekuce význam pro současný politický řád? A nejsou dnes právě exekuce jádrem politického boje emancipace?”

Diskutovat budou:
Ondřej Lánský (politolog, aktivista)
Imrich Horvát (romský aktivista)
Jiří Dolejš (místopředseda KSČM)
Roman Sklenák (stínový ministr práce a sociálních věcí za ČSSD, čeká se na potvrzení).

Původní informace o události zde.

Facebooková událost zde.

 

Diskurzy českého postkomunismu

20.6. proběhne v Divusu seminář SOKu. Začne v 18:00.

Anotace: “Pojem diskurz ve smyslu obvyklého způsobu uvažování o nějakém problému se do každodenní mluvy dostal u nás poměrně nedávno. Česká 90. léta představují unikátní období v tom, že se zhroutil monopol komunistické ideologie a začala jej vytlačovat ideologie liberální, která se ukázala velmi silná v tom, že dokázala více než jiné koncepce poskytnout přesvědčivé odpovědi na základní politické otázky, které si společnost kladla. Liberální diskurz vytvořil vyprávění, jehož působivovost spočívala v tom, že se dokázal prezentovat neideologicky, jako zdravý rozum a že dokázal dát odpovědi na nejrůznější problémy společnosti, ekonomiky, dějin nebo zahraniční politiky. Většina čechů mu uvěřila natolik, že jejich procitání z optimistického liberálního snu 90. let bylo velmi pomalé a často i velmi bolestné. Čím to, že víra v kapitalismus a v nadřazenost Západu, která zněla ještě v 60. letech naprosto podivínsky, získala u nás v 90. letech takovou přesvědčivost a bylo tak těžké ji zpochybnit? Odpověď na tuto otázku, budeme hledat na semináři SOKu.

Facebooková událost zde.

 

Na obou diskuzních setkáních bude možné si zakoupit červnové i starší vydání Solidarity.

Sdílejte
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •