Duchcov: Když se „pokojná“ demonstrace zvrhne

Foto: Solidarita

Až donedávna byl Duchcov znám především jako místo, kde ve třicátých letech dvacátého století proběhla demonstrace dělníků a následná střelba do jejich řad. Tento týden k tomu přibyla další smutná událost, když protiromský mítink málem skončil pogromem.

V Duchcově 18. května došlo k útoku Romů na manželský pár. Tento incident rozdmýchal vášně v Ústeckém kraji, vášně, které se znovu vracejí dnes a s větší intenzitou nežli v minulém roce. Právě útok Romů byl příčinou středeční demonstrace, která byla ohlášena jako „pokojná“. Naivita svolavatelů a jejich nezkušenost s akcí podobného typu se projevila v tom, že nedokázali zabránit následnému pochodu městem.

Na demonstraci „proti násilí a kriminalitě“ se sešlo podle zdrojů ČTK přes 500 lidí. Například Česká televize však informovala o tisícovce demonstrujících. I přesto, že akce byla dle svolavatelů pro obyvatele Duchcova, na místě se objevilo mnoho členů neonacistické Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Předseda DSSS Vandas včerejší demonstraci oficiálně podpořil.

Demonstrace byla svolána na 18 hodin 29. května a byla jí dopřána velká mediální pozornost. Půl hodiny před zahájením se na náměstí začali scházet především místní obyvatelé. Situace se změnila až několik minut před akcí, kdy dorazily davy členů DSSS. Na demonstraci řečnicky vystoupil Jindřich Svoboda, pořadatel akce a – na základě informací serveru Romea – člen DSSS, což Svoboda potvrdil i na svém facebookovém profilu. Podle svých slov však na podobné akci nikdy nebyl.

V jeho projevu padla kritika vládních představitelů, kteří podle jeho slov špatně nastavili sociální dávky a zákony. Mimo jiné řekl: „Zajímalo by mě, když [Romové] říkají, jak jsou pořád šikanováni, proč odsud prostě neodejdou? Proč nevezmou svou rodinu a dávky a neodejdou za svým snem?“

Foto: Solidarita

Demonstrace byla prý svolána proto, aby se našla nějaká řešení romských problémů. Jaká chtějí pořadatelé ale hledat řešení s tisícihlavým davem, který se svým počtem ještě více radikalizuje?

Dále vystoupila starostka Duchcova Jitka Bártová. V jejím vystoupení zaznělo: „Souhlasím s 99 procenty vašich názorů, nelíbí se mi přístup soudů, policie by proti Romům měla postupovat razantněji a rychleji, žádné agentury ani aktivisté situaci nevyřeší.“

I přesto byla starostka, z důvodu malé radikality svého projevu, demonstranty vypískána. Jaký má starostka k pořadatelům vztah se ukázalo i na tom, že demonstraci povolila, ačkoli pořadatelé nedodrželi zákonnou lhůtu na podání žádosti o uspořádání demonstrace. Na demonstraci dále vystoupil ještě jeden ze zastupitelů města Duchcova a zastupitel Varnsdorfu.

V nedaleké ulici se sešli aktivisté z iniciativy Nenávist není řešení, kteří uspořádali modlitbu za mír. Místní Romové, s nimiž jsem se bavil, útok na manželský pár pochopitelně odsuzují. Z útoků jednotlivců nesmí být viněna celá minorita.

Zvyšující se radikalitu demonstrujících je dobře vidět i na tom, že na demonstraci se spolu s neonacisty objevily i rodiny s dětmi nebo nezletilí.

Demonstrace na duchcovském náměstí skončila kolem 19 hodin. Více než polovina demonstrujících se rozešla. Avšak dav asi 100 lidí vedených neonacisty z DSSS se vydal do duchcovské čtvrti Jižní město, kde bydlí romská komunita.

Při cestě městem dav vykřikoval hesla jako: „Jdeme si pro vás“, „Čechy bílým“, „Čechy Čechům“, „Pusťte nás na ně“. Cestu davu naštěstí přehradil kordon těžkooděnců, kteří byli na tuto možnost připraveni. Dav se tedy přímo do romské čtvrti nedostal a po hodině se lidé rozešli.

Vedení Ústeckého kraje dává od problémů ruce pryč. Hejtman Oldřich Bubeníček ve svém vyjádření sice nabádá ke klidu, na druhou stranu však řekl, že se situací nemůže nic dělat. Situaci prý musí vyřešit vláda na celostátní úrovni, vláda se tímto problémem ale bude zabývat nejspíše až po volbách v roce 2014.

Podle zdrojů Solidarity se bude v Duchcově v druhé polovině června konat mítink DSSS. Tento mítink bude nejspíše spojen s dalším pochodem městem.

Jaroslav Chramosta

jaroslav.chramosta@socsol.cz

O loňských rasistických a protirasistických mítincích jsme psali například v těchto článcích, které vyšly v Solidaritě a jsou dostupné na webu: Demonstrace proti rasismu a sociálnímu vyloučení, Nenávist není řešení, Břeclav a Romové, Antifašisté proti akcím DSSS na Šluknovsku. Článek „Zapomenutá evropská menšina“ pojednává o postavení Romů v Evropě.