Studenti se seznamovali s romskou kulturou

Studenti se seznamovali s romskou kulturou

„Veškeré rozdíly mezi námi spočívají v tom, že my u hymny tancujeme,“ řekl frontman romské kapely Bengashow na koncertě, který uzavíral již druhý ročník Romského týdne, pořádaného Pražskou univerzitní skupinou Amnesty International. Měl pravdu – mnohdy jsou velké spory požárem, který zažehlo zcela banální kulturní neporozumění.

Záměrem celého týdne bylo seznámit studentky a studenty s romskou kulturou, aby právě k takovým nedorozuměním nedocházelo, případně aby byla snadněji překonávána.

Segregované vzdělávání

Jeden z častých případů osvětlil návštěvníkům na debatě o inkluzívním vzdělávání romista David Tišer. Dozvěděli jsme se, že v romských rodinách není zvykem děkovat, při některých příležitostech je to dokonce vnímáno jako nevhodné. Ve škole jsou děti považovány za neslušné, protože o tom učitelé nevědí, a to pro ně může být frustrující.

Hlavním tématem debaty však byly problémy související s umisťováním romských dětí do praktických škol, které jsme popsali v minulém čísle Solidarity1.

Vedle toho se návštěvníci týdne mohli naučit něco o základech a zajímavostech romštiny, zhlédnout výstavu komiksu „Keva“, přijít na happening upozorňující na problematiku inkluze ve vzdělávání před MŠMT a mnoho dalšího.

Média a rasismus

Druhá velká debata týdne se zaměřila na téma obraz Romů v médiích. Hosté, mezi kterými byla například Saša Uhlová (Deník Referendum) nebo Patrik Banga (iDNES), diskutovali zejména o odpovědnosti médií za pravdivost publikovaných informací a o mediální etice. Mediálních kachen typu „pokladník romské strany zmizel i s penězi“ neustále přibývá, ba co víc, i když se později zjistí, že šlo o fikci, novinám se to vyplatí.

V té souvislosti padl na debatě návrh na zřízení obdoby Rady po rozhlasové a televizní vysílání, která by nebyla bezzubá jako etická komise a které by se média zodpovídala. Jiným návrhem bylo, aby byli žurnalisté více vedeni k citlivosti na etnickou problematiku . Problémem ale zůstává, že korektnost autora spíše snižuje než zvyšuje jeho cenu na trhu.

Pokud vás mrzí, že jste se nezúčastnili, stačí jen sledovat stránky Pražské univerzitní skupiny Amnesty International, kde budou vyvěšeny videozáznamy. Další ročník Romského týdne plánují pořadatelé udělat ještě zajímavější.

 

Karel Chlouba

karel.chlouba@socsol.cz Článek původně vyšel v prosincové Solidaritě roku 2012