Úspěšná akce proti rasistům z DSSS

Jan Májíček

Na sobotu 22. června připravilo v Duchcově občanské sdružení Konexe společně s místními obyvateli akci na podporu vzájemného soužití „Čikhatar het/Z bahna ven“. Cílem bylo otevřít tzv. ghetto všem a nenechat se zastrašit rasistickou vlnou, na které chtěla DSSS surfovat.

Na akci se během dne vystřídalo několik set lidí. Byli to místní i lidé z různých koutů České republiky.

Atmosféra na festivalu byla více než příjemná a uvolněná. Organizátorům se skutečně podařilo proměnit vnímání prostoru a pohled na lidi, kteří v něm žijí. Na podiu se střídali písničkáři s farářem, hiphopová kapela s europoslancem Kohlíčkem, místní obyvatelé a aktivisté z celé ČR.
Snažit se dodat odvahu místním a zapojit co nejširší spektrum lidí do podobných akcí je způsob, jak dosáhnout úspěchu.

Tím je zejména změna vnímání Romů jako „nepřizpůsobivých“ a odstranění bariér, které mezi ně a ostatní staví mediálními klišé primitivní politici, kteří na politice strachu chtějí budovat svou kariéru.

Neonacistům z DSSS se včera podařilo jediné: „dostat po tlamě“. Rozhořčení „slušní“ občané, kteří šli s nimi, dostali nejspíš také. To je sice mrzuté, ale když jde někdo v pochodu s „nácky“, kteří navíc bitku vyprovokují tím, že zaútočí na policejní kordon, nemůže se následkům příliš divit. Rozhodně by bylo hloupé místní za účast na rasistické demonstraci šmahem odsoudit. Celý region je stižen strukturálními problémy, které žádná radnice ani krajský úřad není schopen bez systematického úsilí centrální vlády řešit. A tyto problémy jsou o to větší, o co silněji dopadá kapitalistická krize na všechny obyvatele ČR. Slogany o nepřizpůsobivých a „zneužívačích“ dávek mají jen rozdělit ty dole, aby si ti nahoře zase mohli v klidu dělit bohatství, které na krizi nahrabali. Obrátit svůj hněv k nim je však obtížné. Neexistuje totiž organizace, skrze kterou by šlo zlobu alespoň symbolicky vyjádřit. Tak si mnoho lidí, samo ve špatné sociální situaci, vybíjí svůj vztek na těch, kteří jsou v situaci ještě bídnější. A navíc „nadávat na cigány“ je přeci v pořádku.

Pro radikální levici, která vždy stála na straně lidské důstojnosti, je to velký problém. I proto je dobře, že se snažíme pomáhat takovým akcím, jako byl duchcovský festival. Jen tak totiž můžeme vybudovat dostatečně silné vazby a sítě, které nám pomohou ve společném odporu proti rasismu a neonacismu, který krize plodí.


Na Dnech antikapitalismu 2013 proběhla panelová debata „Rasismus a Romové“. Níže jsou záznamy z ní.