Slovo úvodem – březen 2013

Vážená čtenářko, vážený čtenáři!

 

Commando creativo připravili obálku březnového čísla

Pravděpodobně jako jediné tuzemské médium věnujeme zemřelému venezuelskému prezidentu Chávezovi obálku. Navzdory limitům s ním spojované politiky – které významně určoval globální kapitalismus a o nichž jsme psali v minulosti – se jednalo o jednoho z nejúspěšnějších politiků levice. Chávezovy vlády se vzepřely neoliberalismu, byly zmírněny majetkové nerovnosti, vymýcena negramotnost a zvýšena účast lidí na veřejném životě, shrnuje v tomto čísle ekonomka Ilona Švihlíková. Venezuela možná vrátila do hry socialismus, bez kterého se neobejde demokracie – a naopak.

Smrt představitele „socialismu pro jednadvacáté století“, ale zejména situaci romských rodin na severu Čech, které se věnujeme i v tomto vydání, zastínila domácí média odchodem budovatele kapitalismu po roce 1989 z funkce prezidenta. Zatímco do úřadu nastupoval Zeman, Klausův odchod stovky lidí na několika místech oslavovaly. Jemu jako symbolu neregulovaného trhu, neúnavného prosazování privatizace, omezování veřejné sféry a „utahování opasků“ vyčleňujeme samostatný text.

Inspirativní „Latinská Amerika se změnila a už nemá nic společného s porobeným postavením, ve kterém se nacházela dříve,“ píše ve vyjádření solidarity s Venezuelany předsedkyně radikálně levicové frakce europarlamentu Gabi Zimmer. Právě s ní jsme připravili rozhovor k Mezinárodnímu dni žen. Tento svátek poskytuje příležitost, abychom se ohlédli za dlouhým bojem žen za sociální rovnost, ale především konstatovali přetrvávající formy znevýhodňování žen.

 

Papež žehná krevetám. Odcházející papež se loučí s vatikánskými švédskými stoly. Koláž: KK

Počátkem měsíce zažilo Česko největší kybernetický útok vůbec. Mířil především na banky, burzy a zpravodajské servery. Pravděpodobně šlo o součást obchodní války: zostřující se konkurenční boj na sebe bere novou podobu a v budoucnu bude kybernetických útoků jedině přibývat. Vyskytly se i spekulace, že útok na servery souvisí s tendrem na rozšíření jaderné elektrárny Temelín.

Přitom jedenáctého března uplynou dva roky od největší atomové katastrofy posledních dekád – ta se udála v japonské Fukušimě. Jak roku 1986 v Černobylu, tak v případě fukušimské havárie byl vládou a oficiálními místy zprvu zamlčován její skutečný dopad. Fukušima se nakonec ocitla společně s Černobylem na sedmé, tedy nejvyšší úrovni mezinárodní stupnice jaderných událostí. Punc neudržitelnosti si tak vedle fosilního typu získávání energie opakovaně vysluhuje i jádro. Článek o klimatické změně z tohoto čísla ukazuje, že stávající systém s dosavadní energetikou spěje k zániku.

Na Balkáně vedly zvyšující se ceny energií doprovázené vládními škrty a špatnou ekonomickou situací k největším protestům od rozpadu sovětského bloku. Bulharsko zažilo masivní protesty, které byly namířené proti nadnárodním korporacím, především pak proti české energetické skupině ČEZ, Energo-Pro a rakouské EVN. Po bulharské vládě následně padla i slovinská. O Bulharsku píšeme v tomto čísle. Česká média tyto události spíše ignorují a zmiňovala se o nich soustavněji jen v souvislosti s ohrožením zisků ČEZu.

K velkým demonstracím došlo i v Albánii, Makedonii, Slovinsku či Maďarsku, kde se tamní vláda v těchto chvílích pokouší o ústavní kriminalizaci bezdomovectví! Protesty východní, jihovýchodní až jižní Evropy se budeme dále zaobírat v dubnovém vydání. Mnohatisícové akce proti „úsporným opatřením“ probíhají i v Portugalsku a ve Španělsku – vzpomeňme, že sedmadvacátého února zemřel inspirátor tamního hnutí indignados (rozhořčených) Stéphane Hessel, kterému se budeme věnovat v budoucnu.

Dvacátého března uplyne deset let od americké invaze do Iráku. Zajímavým trendem je v této souvislosti úpadek vlivu Spojených států na Středním východě. Původně loutkové irácké vládě se postupně podařilo získat do svých rukou rozhodující moc, jež nakonec donutila USA ke stažení svých vojsk ze země. Slábnoucí role Spojených států se dnes projevuje mimo jiné tím, že se nezapojily do konfliktu v Mali a přenechaly tuto úlohu Francii a evropským mocnostem.

Galerie TranizitDisplay, otevřeno: út-ne 12-18 hod.

Pár dní zbývá do sjezdu české sociální demokracie – tentokrát se uskuteční v Ostravě. Před měsícem jsme psali o riziku, že ČSSD podpoří vládou navrhovanou finanční ústavu (počátkem února prošla prvním čtením). Jako ústavní zákon bez levicových poslanců a senátorů totiž nemůže být prosazena. V současnosti sice ČSSD vyjadřuje pochyby nad platy členů zákonem proponované komise, jež by napříště měla dohlížet na „rozpočtovou odpovědnost“ vlád, ale to nestačí. Chceme věřit, že k této kritice sociální demokraté přidají: jakýkoli dozorčí orgán, který má bdít nad ekonomickou politikou vlády, je na prvním místě omezením demokracie a znemožněním levicové politiky. Rokování dále ukáže, zda se strana zbaví břemena v podobě bohumínského usnesení, které zakazuje spolupráci s komunisty na vládní úrovni. To bude rozhodující: březnový sjezd ČSSD poodhalí, zda se pravděpodobná příští vládní strana pokusí vydat jiným než neoliberálním směrem.

Závěrem informujeme, že Solidarita je nyní k dispozici na novém prodejním místě, kterým se stala galerie Transitdisplay.

 

Vaše redakce

redakce@socsol.cz


Prodejní místa Solidarity

 

KAMENNÝ OBCHOD FAIR&BIO (www.ekumakad.cz) – Sokolovská 29, Praha 8 – pondělí až pátek od 11 do 19 hodin
STUDENTSKÝ KLUB K4 (www.k4klub.org) – Celetná 20, Praha 1 – pondělí až pátek od 10 do 24 hodin, sobota až neděle od 16 do 24 hodin
GALERIE TRANZITDISPLAY (www.tranzitdisplay.cz) – Dittrichova 9, Praha 2 – úterý až neděle od 12 do 18 hodin
KAVÁRNA TŘI OCÁSCI (www.triocasci.cz) – Gorkého 37, Brno – pondělí až pátek od 8 do 22 hodin, sobota až neděle od 10 do 22 hodin
TABÁK HOLEYŠOVSKÝ – Hrnčířská 65, Ústí nad Labem – pondělí až pátek od 7 do 22 hodin, sobota až neděle od 9 do 21 hodin