Generální stávka škol ve Španělsku

Vážená čtenářko, vážený čtenáři,
 
bezplatně zde zveřejňujeme články, které už vyšly v Solidaritě. Činíme tak proto, aby si je mohl přečíst každý – bez ohledu na to, zda se v jeho okolí nachází distribuční místo či zda si může dovolit předplatné. Čtete-li naše články pravidelně a umožňuje-li Vám to Vaše situace, velmi oceníme, pokud si Solidaritu předplatíte. Předplatitelé udržují vydávání časopisu v chodu.
 
S díky
Vaše redakce

 

Generální stávka ve Španělsku_resizedKateřina Koňaříková

Od vypuknutí krize v roce 2008 je Španělsko sužováno neoliberálními škrty, jež stahují španělskou ekonomiku ke dnu a prohlubují již tak velké sociální problémy. Španělská vláda se nyní snaží prosadit drastické škrty ve školství, avšak naráží na rozhodný odpor studentů i zaměstnanců škol. Ti koncem října masově vstoupili do stávky. Přinášíme vám krátký report od české studentky, která se přímo účastnila protestů ve Valencii. 

Ve čtvrtek 24. října proběhla ve Španělsku celostátní stávka studentů, učitelů a zaměstnanců ve školství všech stupňů vzdělávání. Stávka probíhala v 70 městech. Nejpočetnější stávka i demonstrace se konala v Madridu, které se zúčastnilo 60 000 tisíc lidí. Ke stávce se podle studentských odborů připojilo 90 % studujících. Ministerstvo školství však tvrdí, že pouze 18 % studujících stávku aktivně podpořilo.

 

Ve Valencii stávka paralyzovala město

Během dne proběhly ve Valencii dva protestní pochody. První začal ve 12 hodin dopoledne a zúčastnilo se ho na 5000 studentů veřejných univerzit, kteří se od kampusu Valencijské univerzity vydali na protestní pochod městem.

Trasa vedla kolem sídel bank, magistrátu a krajských úřadů. Demonstranti přitom provolávali hesla jako „Viníci!“ či „Rajoy pod gilotinu!“ (Marian Rajoy je současný španělský premiér). Zpívaly se také písně, z nichž v jedné se například zpívalo: „Syn rolníka na univerzitu, syn bankéře na pole pracovat…“. Přihlížející tleskali a vyjadřovali demonstrujícím podporu. Na transparentech bylo vidět hesla jako: „Tvůj strach je jejich zbraň“, „Vzdělání je svoboda“, „Demisi“ aj. Pochod po dvou hodinách skončil na náměstí Svatého Augustina projevy mluvčích studentských odborů. Celá akce proběhla velmi poklidně.

Druhý pochod začal v 18 hodin večer, kdy se do ulic vydalo na 30 000 lidí. Kromě studentů se ho zúčastnili i učitelé, školští zaměstnanci a zástupci odborů z jiných pracovišť. Stávka měla velkou podporu veřejnosti.

 

Důvody a požadavky stávky

Stávkující požadovali zrušení navrhovaného školského zákona (LOMCE), zrušení škrtů a odstoupení ministra školství, kultury a sportu Josého Ignacia Werta. Mluvčí studentských odborů Ana García během dne oznámila, že studenti jsou odhodláni svůj odpor ještě více zesílit, pokud vláda nestáhne školský zákon, nový stipendijní program a nezastaví navyšování školného.

 Autorka je studentkou španělské filologie na FF

Vyšlo v listopadové Solidaritě roku 2013 (č. 84).