MDŽ – za právo španělských žen na potrat

Adam Bartoš

20140308_160435Dnes 8. března, o Mezinárodním dni žen, se pořádalo shromáždění vyjadřující solidaritu se španělskými ženami v boji za zachování práva na potrat.

Odpoledne dorazilo na Náměstí republiky kolem padesátky lidí, aby podpořili odpor proti potratové politice španělské konzervativní vlády a katolické církve. Z jejich dílny pochází návrh zákona, který by umožňoval potraty jen v krajních případech, jako je znásilnění nebo vážné ohrožení zdraví matky. Shromáždění se potom vydalo na Staroměstské náměstí a zpět na Náměstí republiky, vedeno demonstarnty v roli průvodců z „Prague Abortion Tour/ Potratového výletu v Praze“, kteří tak upozorňovali na to, že v případě zákazu potratů se budou muset španělské ženy účastnit tzv. potratové turistiky.

Řečníci upozorňovali i na další aspekt připravovaného zákazu potratů, kterým jsou načerno a neodborně prováděné zákroky, které nezřídka končí vážným poškozením zdraví ženy nebo i úmrtím. V průvodu se vyvolávala hesla vyjadřující solidaritu španělským ženám nebo „Our body, our life, our right to decide/ Naše tělo, náš život, naše právo se rozhodnout“. Konání takovéto akce na MDŽ podtrhuje význam práva na potrat v boji za rovnost žen a mužů a je oslavou svátku žen, které nechtějí být pouze domácími tvory, kterým je uloženo plodit potomstvo.

Projev na shromáždění v angličtině:

Projev na shromáždění v češtině:

Sdružení ASAMBLEA ABIERTA DE PRAGA, založené španělskými krajankami a krajany v ČR, které demonstraci svolalo, bude pořádat další informační i protestní akce, které budou inzerovány na jejich facebookové stránce.

 

Více fotek zde