„ISIS neprojde!“ znělo Prahou

Na 200 lidí se shromáždila v Praze 6 Dejvicích na solidární demonstraci, kterou svolala iniciativa Ne rasismu (www.nerasismu.cz) a jejímž cílem bylo vyjádřit solidaritu s kurdskými bojovnicemi a bojovníky, kteří v obléhaném městě Kobani čelí přesile islamistů z ISIS.

Na demonstraci zazněly projevy zástupců Ne rasismu, představitelů Kurdů žijících v ČR a Socialistické Solidarity, která akci rovněž podpořila.

Za skandování hesel jako „Ať žije mezinárodní solidarita“, „ISIS neprojde“ a „Svoboné Kobani“ se účastníci vydali na pochod z Vítězného náměstí až do ulice Na Ořechovce, kde sídlí velvyslanectví Turecka. Právě turecká vláda zabraňuje podpoře kurdským milicím, stejně jako nedovoluje přechod civilistům prchajícím z obléhaného Kobani.

Před ambasádou demonstranti skandovali „Svobodný Kurdistán“ a „Pryč s Erdoganem“. Po několika dalších projevech se demonstranti rozešli. Akce měla výbornou atmosféru a ukázala v praxi, jak má vypadat mezinárodní solidarita, byť na první pohled tak vzdálenému boji.

Aktualizace: na webu INR vyšla reportáž a projev z nedělní demonstrace. Na Alarmu vyšla fotoreportáž.


Projev Jana Chmelíčka za SocSol


Sešli jsme se dnes, abychom vyjádřili solidaritu obyvatelům autonomní oblasti v Rojavě a obráncům města Kobani. KTi dnes nyní doslova bojují o přežití.

Při sledování zpráv o postupu jednotek Islámského státu a o neúčinných náletech na ně se musíme ptát: opravdu jde tzv. mezinárodnímu společenství o jejich zastavení?

Pokud by šlo opravdu o to, nebylo by ze všeho nejjednoduší otevřít turecké hranice dobrovolníkům, kteří se chtějí přidat na stranu obránců? A nebylo by nejjednodušší je naopak zavřít dobrovolníkům islámského státu? Tedy zcela obrátit dnešní stav?!

Jen těžko se věří v nejlepší úmysly mezinárodního společenství. To nemělo problém podporovat pochybnou Syrskou osvobozeneckou armádu, nebo přímo cvičit a vyzborojovat zbabělou armádu sektářského iráckého režimu. Navíc přihlíželo, jak jsou podporovány složky ISIS, které bojovali a bojují proti syrské revoluci. Nezaráží, že USA, Británie, Francie, Německo a další státy EU dělají, že nevidí hrdinné krudské bojovníky a bojovnice.

Místo toho straní stále autoritářštější vládě tureckého prezidenta Erdogana, která využívá současné situace k naplňování svých nacionálně šovinistických cílů. Když už nemůže turecká armáda pomoci, mohla by alespoň nepřekážet.

Nebo je snad problém v tom, že je Rojava přiznaně antikapitalistická? Ať tak nebo tak, je to hanebnost!

Tak jako svět nikdy nezapomenul a neodpustil Sovětskému svazu, že nechal vykrvácet Varšavské povstání, stejně tak svět nikdy neodpustí USA, EU a tureckému státu , že nechává vykrvácet obránce města, kteří jsou od jejich jednotek doslova na dohled.

V žádném případě nevoláme po vojenské intervenci Západu na Blízkém východě. USA vedená koalice ochotných je konec konců zodpovědná za rozvrat, chaos a utrpení, které vytvořilo podmínky pro růst ISIS.

Proto žádáme konec tolerování turecké protikurdské politiky. Žádáme materiální podporu obráncům Rojavy. Žádáme vyškrtnutí kurdské strany pracujících ze seznamu teroristických organizací. Žádáme konec západního pokrytectví.

A protože v imperiálních válečných hrátkách vždycky platí, že nepřítel je doma: žádáme také zastavení české podpory bombardování Iráku a Sýrie a nabídnutí materiální pomoci pro kurdské bojovníky a bojovnice.

Hanba NATO, sláva Rojavě!