Mítink DSSS v Duchově skončil fiaskem

S napětím očekávaný mítink Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) skončil debaklem, kdy na náměstí Republiky v Duchově předseda Vandas a místní kandidáti řečnili k takřka prázdnému náměstí. A to i přes významnou propagaci, kdy mnoho lidí dostalo do schránek informační letáky. Na facebookové stránce místní organizace DSSS se před mítinkem psalo: „Procikánská nezisková organizace Konexe si opět bezdůvodně zablokovala na neděli 5.10. podstatnou část našeho města a opět si zde chystají dělat své cikánské radovánky a tanečky…“ Nakonec místo několika ulic zablokovaných Konexí ve strachu z neonacistů z DSSS to dopadlo tak, že DSSS si bezdůvodně zablokovala celé náměstí Republiky. Při tragické účasti přibližně dvaceti lidí včetně řečníků a pořadatelů by jim stačilo pouze několik málo metrů čtverečních. Vandas a kandidáti do zastupitelstva řečnili proti takřka všemu „co je zrovna napadlo“ od vládní politiky až po např. nedostatek strážníků ve městě. Velmi vtipný byl jejich výrok proti Babišovým koblihám v předvolební kampani, když poté oni sami ten stejný den odpoledne v Krupce rozdávali pivo a párky. Párky, které pravděpodobně alespoň z větší části vyráběl Babišův Agrofert. O tom, že sami svolavatelé vidí malý zájem jako neúspěch, svědčil začátek jejich zahajovacího proslovu („Nenechte se demoralizovat tím, kolik nás tu je…“). Na náladě jim asi nepřidalo to, že projevům předsedy Vandase a místních kandidátů strany tleskalo v nejlepším případě pět lidí.

Na protiakci sdružení Konexe se sešly přibližně tři desítky účastníků. Včetně několika antifašistů z německé Žitavy a zhruba desítky místních Romů. Po zajištění důležitých bodů v okolí romské lokality jsme se vydali na náměstí Republiky, kde jsme se snažili v poklidu bez hluku roztáhnout transparent „Stop ThorSteinar“ a vlajku „Good night white pride“. Po krátké strkanici s pořadateli jsme byli policií z prostoru vykázáni, hned na hranici náměstí, pár metrů od shromáždění, jsme však transparent v ulicích rozbalili znovu.

Na mítinku byl znatelný vývoj původních sympatií k DSSS: téma Romů pro ni bylo vděčným tématem v době po útoku na manželský pár z loňského května, který byl místními Romy odsouzen, vedl však ke zvýšení protiromských nálad ve městě a k vysoké účasti místních na akcích (i násilných) Dělnické strany. Z rozhovorů s několika kolemjdoucími ovšem vyplynulo, že případné přetrvávání negativních postojů vůči Romům či potíží s nimi již DSSS na popularitě nepřidává. Můžeme si to vysvětlovat opadnutím emocí vlivem času, nebo prostě tím, že frustrace a rasové napětí nepřechází automaticky v podporu fašistických názorů. Jestli je ohlas DSSS v Duchcově skutečně tak mizivý, ukážou až volby na konci týdne. I kdyby tomu tak ale bylo, neznamená to, že se výbuchy násilí nemohou do města, které na tom není ekonomicky nejlépe, kdykoliv vrátit.

Rasistickým demonstracím v Duchcově jsme se v minulosti věnovali například v těchto článcích: Duchcov tentokrát v poměrném klidu, Duchcov: Když se „pokojná“ demonstrace zvrhne, Rasistické mítinky v Duchcově a v Českých Budějovicích, nebo Sociální pracovník: Pro Romy tu není žádná budoucnost.