Solidarita č. 96-97 k dostání

Solidarita_96-97Vážená čtenářko, vážený čtenáři,

do rukou se Vám dostává poslední dvojčíslo Solidarity roku 2014. Výjimečné je na první pohled svým zbrusu novým vzhledem, jehož návrh pro Vás vytvořila grafická designérka Nela Klímová.

V tomto vydání jsme se v rubrice domácích témat zaměřili především na reflexi pětadvaceti let od pádu minulého režimu. V exkluzivním obsáhlém rozhovoru s prorektorem Univerzity Karlovy prof. Stanislavem Štechem jsme nejen prodiskutovali transformaci po roce 1989, ale také podobu současné společnosti v širším kontextu, zhodnotili jsme z odstupu výsledky podzimních komunálních a senátních voleb a dále jsme se bavili o možném vývoji české parlamentní levice.

K vývoji po roce 1989 se ve svých článcích vyjádřili i Jan Májíček a Jan Lomíček. Jan Májíček mimo jiné upozorňuje na falešný cíl části „občansky angažované“ veřejnosti, která svoji energii vybíjí na mocensky marginální figurce v podobě prezidenta Zemana, zatímco skutečných problémů, jako jsou například chystané transatlantické dohody TTIP a TPP, si nevšímá. Jan Lomíček ve svém eseji Sametové síně tradic odhaluje ideologickou manipulaci, s jakou se dnes setkáváme ze strany současného režimu, když posloucháme vypravování „hrdinského eposu“ Sametové revoluce.

V zahraniční rubrice pro Vás připravil Vítězslav Lamač podrobnou analýzu problematiky vzniku, vývoje a kontextu Islámského státu (ISIL), který, byť jsou proti němu nasazeny intenzivní síly, nadále vzdoruje.

Jedním z hlavních taháků aktuálního čísla Solidarity je hluboký teoretický text od Alexe Callinicose Alain Badiou a idea komunismu, ve kterém Callinicos kriticky zhodnocuje Badiouovy teoretické pozice. Text pro Vás přeložil Rudolf Převrátil.

V kulturní rubrice naleznete esej Tomáše Uhnáka, který zkoumá, jakým způsobem zpracovávají politický a angažovaný obsah strategie holywoodských trháků. Dále se můžete těšit na pokračování rozhovoru Dominika Formana a Štěpána Tesaře s umělcem Pavlem Karousem, tentokrát již o umění, jeho vlastní tvorbě a společenských přesazích.

Martin Šaffek pro Vás připravil recenzi inscenace Šamana od Egona Bondyho, kterou vytvořil soubor Švandova divadla.

Můžete se těšit také na komiks, který je již pravidelnou součástí Solidarity. Neviditelná ruka trhu, jež tuto rubriku uváděla, si dopřála volno. Místo toho Vám Štěpán Tesař představí ilustrovanou reportáž z letní dovolené v Tunisku, která může být brána jako odpověď na volání po konzumním způsobu života, jež se v roce 89 implicitně ozývalo z náměstí po celém Československu.

Nechybí ani stálé rubriky. Martin Churáň zpracoval obzvlášť obsáhle Z dějin třídních bojů, Eliška Kubicová pro Vás přeložila Odbory ve světě a Vítězslav Lamač zase další kapitoly Státního kapitalismu.

Redakce Solidarity Vám přeje obohacující zážitek z četby a bouřlivý rok 2015,
těšíme se na Vás v novém roce!