Gaza opět pod útokem Izraele

Stoupající dým z míst zasažených izraelskými raketami ve východní čísti města Gaza, 20. červenec. (Ashraf Amra / APA images)

Po únosu a vraždě tří izraelských mladíků v noci na 12.6. následovaly razie na palestinských území s oficiálním cílem zachránit unesené. Situace jako obvykle vyústila v pravděpodobně předem naplánovanou vojenskou operaci, která maří naděje na uzavření spravedlivého míru.

Asymetrický boj

Vysoký představitel izraelských vzdušných sil veřejnost informoval o tom, že izraelské letectvo v průběhu 36 hodin operace „Ochranná hrana“ v pásmu Gazy shodilo více než 400 tun výbušnin na 400 cílů ve snaze údajně zničit infrastrukturu hnutí Hamás.

Na druhé straně ministr vnitra v Gaze informuje o tom, že Gaza během 48 hodin čelila 500ti náletům, z čehož asi 85 procent z nich bylo namířeno na komunkační a energetickou infrastrukturu a velkou část zemědělské půdy. Tedy opakuje se izraelská strategie útoků na civilní cíle spojená s destrukcí životaschopnosti tohoto malého území, které pod izraelskou blokádou trpí i nedostatkem humanitární pomoci, základních potravin, pitné vody a léků. Přitom se nachází jen několik kilometrů od oblastí, kde je všeho dostatek. Nicméně v Gaze umírají dlouhodobě nemocní pacienti, nemocné děti, nebo zranění jen kvůli tomu, že Izrael má prostě zájem na tom, aby trpěli. Zvolili si přeci Hamás, tak mají co jim patří: Izraelskou devastující blokádu. Tímto způsobem politiku Izraele popisoval šéf UNRWA John Ging, když jsme v létě 2009 s evropskou parlamentní delegací navštívili jeho pracoviště, sídlo OSN v Gaze, které také čelilo náletům izraelské armády, která na jejich sídlo shazovala dokonce mezinárodním právem zakázaný bílý fosfor.

Česká média opět převzala izraelskou rétoriku a masivní vojenský útok na bezbranné civilisty v Gaze vydává za sebeobranu proti raketám Hamásu. Jinými slovy shazují veškerou vinu za násilí na Hamás, na něm prý je, kdy skončí. Když pomineme veškerý okupační teror ze strany Izraele, který trvá již od vzniku tohoto území na začátku padesátých let a přesuneme se na začátek tohoto roku, a spočítáme mrtvé na Palestinské straně do chvíle před únosem tří izraelských chlapců, tak dojdeme k číslu 31. Pokud bychom tedy přijali izraelskou logiku obrany, a představili bychom si, že Hamás vládne armádou jakou Izrael, tak od začátku roku 2014 by Hamás musel Izrael již 10x zmasakrovat nálety se stovkami tun výbušnin. Ale v českých médiích téměř nikdy neuslyšíme o obětech na Palestinské straně. Slyšíme pouze o raketách z pásma Gazy. To proč Hamás či jiná odbojová skupina střílí povětšinou podomácky stavné trubky, to pro českého diváka zůstává vysvětleno pouze jako fanatická nenávist vůči Izraeli, která má kořeny v arabském antisemitismu a náboženství. Okupaci, státní terorismus Izraele, pokračující kolonizaci Západního břehu, demolice palestinských obydlí, tisíce politických vězňů mezi kterými jsou i děti, a kteří jsou zavíráni bez soudu na neurčito a samozřejmě každým rokem stoupající oběti na životech Palestinců česká média nevidí.

Manipulace izraelské vlády

Izraelská tajná služba i vláda věděly o tom, že tři unesení mladíci byli s největší pravděpodobností mrtví již hodiny po jejich únosu. Měly totiž nahrávku telefonátu od jednoho z unesených, ve které bylo slyšet volání o pomoc, výstřely a slova únosců: „Dostali jsme tři“. Také věděly, kdo jsou hlavní podezřelí dříve než uplynulo 24 hodin od ohlášení únosu. Izraelskému vedení však nešlo o to dopadnout viníky, ale o to využít situaci k vystupňování okupačního teroru vůči obyvatelům Západního břehu a později k dalšímu kolu bombardování civilního obyvatelstva Gazy.

Izraelské vedení veřejnost informovalo o realitě až poté, co okupační armáda podnikla 15 tisíc vojenských razií, zabila 6 palestinských civilistů včetně čtrnáctiletého chlapce a z domovů, univerzit a dalších míst odvlekla přes tisíc Palestinců, z nichž mnohé stále drží.

Útok na Západní břeh přišel po dalším kolapsu tzv. mírových rozhovorů, které tentokráte i podle americké strany zmařili Izraelci, kteří se prostě nehodlají vzdát ilegální kolonizace okupovaných území.

Během rozkolu mezi Fatahem a Hamásem se izraelský premiér Netanjahu vymlouval na to, že nemá s kým mírové rozhovory vést, protože Fatah nezastupoval veškeré palestinské obyvatelstvo. Když se Fatah s Hamásem konečně spojili právě kvůli vedení mírových rozhovorů, tak se Netanjahu nechal slyšet, že ho mrzí, že si Fatah vybral teroristy místo Izraele. A že s nimi se tedy rozhodně jednat nebude.

Známý izraelský novinář Gideon Levy 10. června v Haaretzu připomíná Izraelcům, ať se nediví, že na ně prší palestinské rakety, když izraelksá vláda nezrušila blokádu Gazy, stále místní obyvatelstvo terorizuje a zabíjí a na Západním břehu staví další židovské osady, bourá palestinské domy a zavírá politické vězně. Levy take poukazuje na to, že strach a teror, který mohou způsobit palestinské rakety, se nemůže ani poměřovat s palebnou silou a terorem Izraele, před kterými obyvatelé Gazy nemají kam utéct, nebo kam se schovat.

V Gaze chybí základní léky a nemocniční vybavení

Seznam tzv. nulových zásob léků (léků, kterých je zásoba na méně než měsíc) v Gaze obsahuje šokujících 139 položek. To je skoro třetina všech základních léků. Co se týče základního zdravotnického vybavení, jako jsou například dýchací trubice, jde už skoro o polovinu – 400 položek. Pro pacienty v Gaze to znamená, že chirurgové musí odkládat, nebo rušit operace. Pacientům s rakovinou bylo řečeno, že došly léky na jejich léčbu a nemohou tak pokačovat s chemoterapií. Dokonce je urgentní nedostatek některých základních léků na bolest. Je nedostatek dýchacích trubic pro děti, které se narodily s dýchacími problémy.

Zabíjeni jsou především civilisté

Poslední zprávy, které jsem zachytila mluví o 182 mrtvých. Mezi nimi převažují civilisté, kterých zemřelo už 138, přičemž skoro polovina zabitých civilistů jsou ženy (26) a děti (35).. A čísla stále stoupají. Jsou zprávy o tom, že Izrael si opět zkouší nové zbraně. Fotky obětí naznačují, že jde o něco, co z člověka udělá doslova kaši. Viděla jsem fotky kopy lidského masa z které koukaly jen nohy. Viděla jsem toky dětí, kterým to urvalo ruce. Viděla jsem fotky matek držících v náručí umírající děti. Toto není manipulace, toto je realita brutálního vojenského útoku na nejhustěji obydlené místo planety. Argumenty typu „my jdeme jen po Hamásu“ jsou absolutně nepřípustné. Takto vypadají válečné zločiny.

V pondělí 14.7. proběhne v Praze od 18:30 protest proti izraelské ofenzívě. Více informací naleznete zde: https://www.facebook.com/events/1506890776194073/

Více se dočtete zde:
„Incitement Starts at the Top“: After Arab Teen’s Murder, Israeli Gov’t Accused of Fueling Hatred http://www.democracynow.org/2014/7/8/the_incitement_starts_at_the_top
http://www.haaretz.com/opinion/.premium-1.604082
http://www.haaretz.com/news/diplomacy-defense/.premium-1.604443

Přispějte do nemocnic zde: http://www.map-uk.org/news/notes-from-the-field/medicines-in-gaza-are-running-out.aspx