Projev Blokujeme k oslavám založení klerofašistického Slovenského štátu

15. března měli opět v ulicích Bratislavy neonacisté oslavovat výročí vzniku klerofašistického Slovenského štátu. Ale nedotěšili se – kvůli blokádě centra, mistrně zorganizovaná iniciativa „Bratislava bez náckov“ musela pochod zrušit. V hustém dešti k nepočetnému davu antifašistů promluvilo několik veteránů SNP, primátor Bratislavy Milan Ftáčnik, ale i zástupci české platformy Blokujeme. Jejich pozdrav přinášíme v plném znění.

Srdečně děkujeme našim slovenským přátelům nejen za možnost vás pozdravit, ale především za neutuchající práci proti novým fašistům a proti vylhávání se z dějin. Děkujeme vám všem – za to, že ze Slovenska neslyšíme pouze zprávy plné beznaděje o volebních úspěších fašistů, jaké ostatně slýcháme i z jiných zemí, ale také zprávy plné naděje. Jsou to zprávy o odporu proti Kotlebovi a jemu podobným. Právě díky protestním akcím, jako je tato a jako jsou ty, které se už nějakou dobu pořádají proti novému neofašistickému županovi, nás nabíjejí nadějí, že se Banská Bystrica po letech znovu stane nejen městem s fašistickým županem, ale také hlavním městem antifašismu. Tak jako o sobě dalo Slovensko vědět hrdinným antifašistickým vystoupením za druhé světové války, dává o sobě opět vědět silnými vyjádřeními nesouhlasu s novou vlnou fašizace, která mašíruje Evropou.

Při slavnostních příležitostech se deklaruje: nikdy nezapomeneme, události druhé světové války nám budou navždy poučením. Je to, jako kdyby od sebe společnost odháněla zlé duchy. Jenže tihle zlí duchové nejsou někde pryč, schovaní v dávné minulosti, z níž občas vylétají strašit živé. Jsou v nás a s námi. Každá generace a každý jednotlivec dělá rozhodnutí, jejichž důsledkem může být návrat běsů, které při slavnostních příležitostech a velkých výročích odhodlaně vymítáme. Jistě, většinou naše rozhodnutí nemají podobné následky, jaké mohla mít rozhodnutí našich dědečků. Podobně jako oni, ani my nevíme nic dopředu.

Ano, mnoho otázek, které si dnes klademe, nemá jednoduchá řešení. Nejsou zde role rozdělené na černou a bílou, tak jak se nám zdají být rozděleny při zpětném pohledu na minulost. Nemylme se, ani tehdy nebyly role tak jasně rozděleny. I stoupenci špatných rozhodnutí mohli uvádět dobré argumenty. I my, kteří odmítáme luďáky a Slovenský stát, musíme například plně chápat, že Slováci nechtěli ve třicátých letech snášet české poručnictví.

Jsme odpůrci fašismu. Právě proto, abychom dokázali fašismu čelit, musíme rozumět tomu, co může lidem dávat, co nabízí. Z historických pramenů i aktuálních záběrů si můžeme všimnout jedné věci – nabízí sounáležitost, solidaritu, nadšení. Vědomí, že patří k sobě a mají jasného nepřítele, lidi posiluje. Nabízí jim to cestu ze světa, v němž každý hraje sám za sebe a když neuspěje, vysvětlí mu mnoho povolaných novinářů či ekonomů, že to je jen a jen jeho problém. O tom, že často neměl šanci uspět, už se nemluví.

Jsme antifašisté. Nemáme po ruce snadné obrazy nepřátel a styděli bychom se s nimi pracovat. Naše aktivita je inspirována právě snahou překonat svět, v němž takové snadné obrazy nepřátel účinkují. Odmítáme si ale od fašistů vzít solidaritu. Tam, kde vystupujeme proti krajně pravicovým pochodům, snažíme se, abychom nevystupovali pouze proti něčemu, i když důvodů, proč být proti je hodně: rasismus, nesnášenlivost, vyloučení Romů. Snažíme se rovněž za něco vystupovat – za to, aby spolu lidé o problémech mluvili, i když to někdy může být těžké. Za to, aby se dokázali společně postavit rasismu a udělat z momentů, kdy společně proti rasistům stojíme, zároveň momenty solidarity a sounáležitosti, které něco dalšího přenesou i do dalších, všedních dnů. Za společnost, ve které se nikdo nemusí cítit sám.

Nástup krajní pravice v celé Evropě je znepokojující. Máme ale také naději – spočívá v rostoucích řadách těch, kteří jsou ochotni se této vlně postavit. Jsou signálem, že po každém přílivu přichází odliv.

Platforma Blokujeme

Vyšlo v Solidaritě č.89/90 roku 2014.

Vážená čtenářko, vážený čtenáři,
 
bezplatně zde zveřejňujeme články, které už vyšly v Solidaritě. Činíme tak proto, aby si je mohl přečíst každý – bez ohledu na to, zda se v jeho okolí nachází distribuční místo či zda si může dovolit předplatné. Čtete-li naše články pravidelně a umožňuje-li Vám to Vaše situace, velmi oceníme, pokud si Solidaritu předplatíte. Předplatitelé udržují vydávání časopisu v chodu.
 
S díky
Vaše redakce