K protestu proti Le Penové

Po mediálních ohlasech na protestní akci proti návštěvě předsedkyně francouzské Front National, Marine Le Penové, je namístě znovu vyjasnit motivace, které k tomuto protestu vedly. Marine Le Penová přijela do Prahy na pozvání Občanské konzervativní strany. Ta pořádala konferenci „Evropský mír a prosperita po EU“, které na půdě parlamentu dal záštitu poslanec strany Úsvit přímé demokracie, Radim Fiala.11099686_10206443417785189_5397313745806689754_o

Rozhodli jsme se protestovat z následujících důvodů. Za prvé kvůli samotné přítomnosti předsedkyně této ultrapravicové strany, která se snaží získávat politické body rozviřováním nacionálních vášní a systematickým vyvoláváním strachu z imigrantů. Spojení Občanské konzervativní strany a Úsvitu (či nově vznikající strany Svoboda a přímá demokracie) s Front National není náhodné a nezůstává pouze u něj. Nemělo by zůstat nepovšimnuto, že konference se jako hosté účastnili také například předseda strany Vlámský zájem, Tom Van Grieken, stejně jako její bývalý předseda a europoslanec, Gerolf Annemans, nebo zahraničně politický mluvčí rakouské FPÖ, Johannes Hübner. Tyto strany se snaží o vytvoření evropské ultrapravicové fronty a včerejší konference byla jen jednou z mnoha příležitostí, které využívají k síťování a vzájemné spolupráci.

Jsme přesvědčeni, že popis těchto politických sil jako fašistických, který jsme použili, je namístě. Nejen kvůli výše popsaným charakteristikám jako vyvolávání nenávisti vůči jiným etnikům, ale také skrze styky těchto stran s neofašistickou scénou, které nebyly nikdy přerušeny. Přes veškeré snahy těchto stran vylepšit si mediální tvář zůstávají v jejich řadách lidé jako místopředseda Front National, Bruno Gollnisch, který například požaduje deportaci Romů z francouzského území. Nenechme se klamat taktickým skrýváním těch nejkřiklavějších projevů a osobností. Nenechme se také klamat „lidovostí“ těchto stran – jejich apel na národní jednotu pomáhá zakrývat a uchovávat nepřijatelné sociální rozdíly a pro jejich politiku je určující zájem majetkové elity jednotlivých států.

Evropskou unii zdaleka nepovažujeme za bezchybný projekt, ale jsme si jisti, že alternativa, kterou strany jako Front National prosazují, tedy „Evropa národů“, znamenají krok zpátky do stavu národnostních rivalit, které se několikrát v minulosti staly v Evropě osudnými. Snahy o evropskou kooperaci na základě společných univerzalistických hodnot a spravedlivé politiky vůči všem členům společenství a skupinám obyvatelstva jsou krokem správným směrem. Obyvatelé Evropské unie mají víc společného napříč státy a národnostmi než s domácími šovinisty, kteří by je chtěli disciplinovat ve jménu národních hodnot.

Oproti mediálnímu vyobrazení nešlo pouze o akci Mladých zelených, ale skupiny aktivistů, kteří se z výše popsaných důvodů rozhodli uspořádat protest.

V Praze dne 7. 5. 2015

 

 

 

Sdílejte
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •