Úspěšná akce proti Řízkárně

V neděli 11. ledna uspořádala Mostecká solidární síťPražská solidární sít další protestní akci proti chování majitele restaurace Řízkárna pana Krulce. Ten několika svým zaměstnancům odmítá zaplatit jejich mzdu.

protestní-okupace-Řízkárny_11.1_b-1024x682

Demonstranti s protestními tričky uvnitř restaurace. Foto: Mostecká solidární síť

Sobotní akce se zúčastnilo několik desítek aktivistů a aktivistek a jednalo se tak o doposud největší solidární akci, které se v souvislosti s Řízkárnou odehrála.Protest byl pojat jako nátlaková akce na majitele, aby vyplatil dlužné mzdy.

Aktivisté se ve skupinách vydali do podniku, kde postupně obsazovali volná místa. Když restauraci zaplnili, sundali si vrchní část oblečení a odhalili trička s nápisy „Stop nevyplácení mezd v Řizkárně“. To už se před podnikem shromáždila druhá část aktivistů, kteří společně s poškozenými zaměstnanci šli požádat majitele podniku o vyjádření a nevyplacené mzdy.

Majitel restaurace mezitím zavolal na aktivisty policii. Jednal tak dosud vždy, a proto to nikoho z protestujících nepřekvapilo. Policie však aktivisty pouze legitimovala s odůvodněním, že “v minulosti docházelo na tomto místě k trestné činnosti”. Poté, co policisté viděli, že se nikdo nedopouští ničeho protizákonného (pouze poměrně dlouho sedí u jediného nápoje), a že s nimi aktivisté jednají korektně, restauraci opět opustili. Účastníci akce žádali majitele opakovaně o vyjádření, ten ho však poskytnout odmítl.

rizkarna_11_1_2015

Transparenty demonstrantů před restaurací. Zdroj: Solidarita

Asi kolem 16 hodiny pak aktivisté a bývalí zaměstnanci restauraci opustili s příslibem, že se vrátí, pokud nebudou uhrazeny nevyplacené mzdy.

Pozadí celého případu dobře popisuje jeden z poškozených bývalých zaměstnanců: „V Řízkárně jsem pracoval na 15-tihodinové směny. Téměř každý den a s minimem volna na odpočinek. Pracovní doba byla od 7:00 do 22:00, většinou bez svačiny. Slíbený plat, uvedený na dohodě o provedení práce, byl pouhých 50 Kč na hodinu, ale zato práce byla opravdová dřina. Krulec mi nakonec nevyplatil ani tuhle směšnou mzdu, kterou slíbil. Dal mi jen malou zálohu na začátku a pak už nic. Do teď mi dluží 12 200 Kč.“

Akce tohoto typu jsou v ČR zatím ojedinělé a stojí za podporu, protože jsou praktickou pomocí tam, kde řada lidí nemá jinak zastání.

Tisková zpráva MSS je k dispozici zde.