Za uprchlíky, proti xenofobii

Přes 500 lidí se v sobotu 17.10.2015 sešlo na Václavském náměstí na shromáždění nazvaném Za otevřenou Evropu, proti rasismu a xenofobii, „Refugees welcome“. Demonstrace byla svolaná jakožto protiváha akce xenofobů, která proběhla u Národního muzea.

22260422666_466bfc0270_k

Na demonstraci vystoupila například socioložka Jiřina Šiklová, jeden z koordinátorů pomoci uprchlíkům Jan Vrobel, jeden z dobrovolníků z Maďarska a redaktor Českého rozhlasu Dalibor Zíta a za Romy aktivistka Ivanka Mariposa Čonková.

Akce se nesla v optimistickém a karnevalovém duchu v kontrastu s akcí xenofobů, z níž sálala nenávist. Několikrát se demonstrace proměnila v koncert, kdy desítky účastníků začaly spontánně tancovat v rytmu reprodukované hudby. Když jsem si naopak přišel na chvíli poslechnout náckovské řečníky, dozvěděl jsem se, že uprchlíci v Německu znásilňují ženy a děti. V tomto kontextu vnímám heslo vyslovené jedním z našich řečníků, že „pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí,“ jako adekvátní, jakkoli bylo v minulosti zneužito.

Demonstrace přešla v pochod na náměstí Míru, kde následovaly další projevy – vystoupil například Mark Martin, ředitel české pobočky Amnesty International. Jednalo se o akci zdařilou a nezbývá než doufat, že další akce v podobném duchu budou následovat a budou stále početnější.

Martin Šaffek