Protiakce v Liberci

Protiakce v Liberci

liberecweb

Na středu 28.10. svolala „naštvaná matka“ Lucie Hašková demonstraci „Za naši kulturu a bezpečnou zem“ do Liberce, aby navázala na svou šňůru nenávistných demonstrací a připojila se k protestům pořádanými BPI ve čtyřech dalších městech (v Praze, Brně, Ostravě a v Ústí nad Labem). Na demonstraci jí mezi dalšími řečnil Tomio Okamura, sešlo se jí zhruba 300 lidí.

Místní aktivisté svolali protiakci vyzývající k toleranci a boji proti xenofobii. V blízkosti Šaldova náměstí se sešlo na 60 demonstrantů a po úvodním projevu se střídavě skandovala hesla proti xenofobii a provozoval se hydepark.

Demonstrace Lucie Haškové byla na Liberecku první významnou akcí proti imigraci, její složení bylo podobné jako jinde v republice. Zúčastnily se jí dvě významné skupiny: otevření neonacisté, kteří si našli po delší době své nové pole působnosti a kteří se s námi na začátku a potažmo i na konci snažili vyvolat konflikt, a „obyčejní lidé“, kteří ve strachu z neznámého a pod vlivem islamofobní propagandy odmítají jakoukoliv pomoc běžencům. Složení účastníků (a i rétorika řečníků) tak nápadně připomínalo akce „slušných občanů“ z dob protiromských pochodů.

Protiakce proběhla bez vážnějšího incidentu. Je naší povinností i nadále ukazovat, že v této společnosti není prostor pro neonacismus a šíření nenávisti. Stejně tak je nutné co nejvíce pomáhat migrantům, protože se zdá, že krom přímé pomoci (která je účelem sama o sobě) se tak daří postupně měnit smýšlení obyvatelstva.