Solidarita č. 101 k dostání!

Obálka na webVážená čtenářko, vážený čtenáři,

začínáme druhou stovku výtisků Solidarity a její první číslo – 101 – je zde! Věnovali jsme ho jednomu ze zásadních témat, které nemůže antikapitalistická levice přehlížet – postavení žen ve společnosti. I přesto, že se společenské podmínky pro život a seberealizaci žen poslední dobou zlepšují, stále zde přetrvávají strukturální nerovnosti a genderové stereotypy, které je potřeba jasně formulovat a usilovat o jejich překonání. Proto nás může těšit, že 20. června proběhl v ČR již druhý Kongres žen, který tato témata artikuluje. V Solidaritě dáváme prostor autorkám, které se tématu dlouhodobě věnují. Můžete se těšit na rozhovor s feministkou a členkou spolku FEM UK Kateřinou Peterkovou, na překlad interview s Rhondou Koch, členkou strany Die Linke a redaktorkou časopisu theorie21, a na exkluzivní rozbor genderových stereotypů a společenského postavení žen od psycholožky a odbornice na genderové nerovnosti ve vzdělávání Ireny Smetáčkové.

Kampaň proti TTIP je v plném proudu, petici proti chystané transatlantické dohodě mezi Spojenými státy a EU již podepsalo dva a čtvrt milionu Evropanů. Přinášíme Vám pohled z druhé strany Atlantiku, Morgan Henley, aktivistka původem z USA, napsala pro Solidaritu článek, ve kterém analyzuje, jakým způsobem se na TTIP dívá americká společnost.

Za zmínku stojí kulturní rubrika, ve které Vám s ohledem na téma čísla představíme autorskou esej Jana Smutného o seriálu Mad Men v širších politických souvislostech. Dále jsme pro Vás přichystali obsáhlý rozhovor se dvěma významnými osobnostmi nezávislé české výtvarné a kulturní scény –  Nik Timkovou a Jakubem Hoškem.

Zásadním tématem, které v současnosti rozděluje nejen naši společnost, jsou uprchlíci ze zemí postižených válečnými konflikty, kteří připlouvají k břehům Evropy v nelidských podmínkách. Hysterická kampaň, která se z počátku zdála být jen nafouknutou mediální bublinou, dostala svůj pevnější obsah – fašistickou, až neonacistickou rétoriku a otevřený rasismus. Je načase postupovat proti této hnědé hrozbě – hrozbě, kterou vytváří frustrace lidí nespokojených se svými vlastními životy – společně, otevřeně a razantně. Proto jsme se zapojili do aktivit, ve kterých se budeme snažit s touto hrozbou bojovat. O dalším vývoji v tomto směru Vás budeme informovat.

Levici čeká nelehký úkol, musí se za každou cenu snažit pomáhat tomu, aby se hněv mas nasměroval na správné cíle – na oligarchy, kterými jsou u nás Babiš, Bakala, Kellner, Tykač, Vítek, Komárek atd., na jejich pohůnky v parlamentu, kterými jsou prolezlé všechny parlamentní strany, na nadnárodní korporace, které bezuzdně vykořisťují zaměstnance kvůli svým mnohamiliardovým byznysům, a především na NATO, které je jakožto pakt s americkou válečnou mašinerií a jejími operacemi na Blízkém východě zodpovědné za vznik právě takových podmínek, ze kterých musejí statisíce lidí prchat do Evropy. Levicové skupiny a aktivistické organizace se musejí urychleně připravit na společný boj proti neonacistům a podobným kreaturám, jako jsou Martin Konvička nebo Tomio Okamura, kteří chtějí lidovou frustraci vybíjet na těch nejslabších – nyní příhodně na uprchlících – se kterými však nemáme v ČR žádnou zásadní zkušenost. Že to bude boj tvrdý a těžký, nemusíme připomínat. Tématu imigrace se chystáme věnovat podrobněji v příštím čísle.

Závěrem bychom Vám chtěli sdělit radostnou zprávu, že Socialistická Solidarita založil vlastní nakladatelství – Nakladatelství Solidarita. Již nyní si na stránkách www.nakladatelstvisolidarita.cz můžete pořídit naši první publikaci Skutečná marxistická tradice.

Obohacující četbu Vám přeje Vaše redakce!