Řekové řekli „NE“ dalším škrtům

Řekové řekli „NE“ dalším škrtům

Referendum, které vyhlásila Syrizou vedená řecká vláda skončilo jednoznačně: 61% pro „NE“ a 38% pro „ANO“. Toto vítězství na diktátem Trojky může posílit i další boje proti politice škrtů napříč Evropou.

Výsledek řeckého referenda je jednoznačnější, než se očekávalo. Například český údajně levicový deník Právo dokonce přinesl ve svém víkendovém vydání zprávu, že lehce vítězí zastánci dohody s Trojkou. Ani představitelé Syrizy si nebyli úplně jisti výsledkem. Nicméně vzdor obrovské mediální kampani jak evropských politiků, tak soukromých medií dopadlo referendum jednoznačně.

Lidé se už od podvečerních hodin shromažďovali na náměstích, aby společně sledovali výsledky:

Referendum je bezprecedentní ze dvou důvodů. Je to úplně poprvé, co mohl lid evropské země rozhodnout přímo o konkrétních opatřeních – tj. jestli je pro to, aby vláda souhlasila s návrhem věřitelů, nebo ne. Zadruhé, ani v jednom volebním okrsku se nestalo, aby vyhrálo „ANO“, a to ani v tradičně bohatých a konzervativních obvodech. Mapa referenda mluví sama za sebe:

Snímek obrazovky 2015-07-06 v 11.22.01

Tváří v tvář výsledkům rezignovali čelní představitelé hlavní pravicové strany Nová demokracie včetně jejího předsedy a bývalého premiéra Antonise Samarase.

Rezignace se ale nevyhnula ani táboru Syrizy. S překvapivým oznámením o svém odstoupení přišel ministr financí Janis Varufakis. Na svém blogu ho zdůvodnil tím, že bezprostředně po výsledku referenda se dozvěděl, že „někteří z členů euroskupiny (skupiny zemí platících eurem) a ‚různých‘ partnerů by uvítali (jeho) nepřítomnost na jednání.“

Podle Varufakise si premiér Tsipras myslí, že by to mohlo ve vyjednávání pomoci. Varufakis navíc jako levicový politik nelpí na funkcích, je pro kolektivní práci, a také proto nemá s odchodem problém.

To můžeme číst jako ušlechtilý a charakterní postoj, ale není to tak dávno, co se o výměně Varufakise diskutovalo. Celý vyjednávací tým doznal obměn. Hlavním vyjednavačem byl jmenován Euklid Tsakalotos, který představuje v Syrize křídlo „levicového evropanství“. To si představuje, že dohoda s věřiteli, kteří umožní Syrize naplnit její program, je možná. Podle posledních zpráv má být právě Tsakalotos tím, kdo Varufakise ve funkci ministra financí nahradí.

Znamená to, že neexistuje plán B. Syriza se nadále bude pokoušet dohodnout s věřiteli – s teroristy, jak je nyní Varufakis nazývá. Jakýkoli ústupek ze strany euroskupiny by posílil už tak skvělou skutečnost, že lidé mohou zastavit škrty a politiku neoliberalismu. Sázky jsou příliš vysoko. Pokud by totiž euroskupina povolila, byl by to signál, že v rámci EU existuje prostor pro jinou hospodářskou politiku. Současná politická třída by tak ztratila půdu pod nohama.

Druhou možností zůstává příchod nějaké nové kompromisní nabídky tak, jak o ní mluvil ještě v pátek sám Varufakis:

Merkelová, Juncker, Martin Schulz (a další „socialisté“) se budou v následujících dnech předhánět v odsouzení Řecka. Pozadu nezůstanou ani Bohuslav Sobotka i Andrej Babiš. Zkrátka všichni představitelé zkrachovalé hospodářské politiky posledních let říkají jednohlasně: Hanba Řecku!

Nejdůležitější je ale skutečnost, že vítězství „NE“ posílilo hnutí v ulicích a dalo jasně najevo širokou vůli řeckého lidu změnit hospodářskou politiku. V tom je největší inspirací pro Evropu a největší hrozbou pro sluhy bankéřů a spekulantů.