Kemp alternativ

logo_kemp_alternativ_cb

 

Letní Kemp alternativ se koná 5. – 7. srpna 2016 v Jizerských horách. Na místo se snadno dostanete veřejnou hromadnou dopravou, autem nebo na kole. Po odeslání přihlášky přes jednoduchý formulář obdržíte bližší informace.

O akci

Na jedné straně jde o akci politickou s programem seminářů na aktuální společenská témata, s moderovanými diskusemi a praktickými workshopy pro příznivce autentické levice i antifašistických myšlenek.

Na druhé straně se jedná o akci odpočinkovou s prostorem nejen pro neformální diskuse, prohlubování spolupráce a navazování nových kontaktů, ale také pro odpolední sport či relaxaci na koupališti i večerní zábavu na baru a tanečním parketu.

Program je určen jak ostříleným antikapitalistickým aktivistkám a aktivistům, tak lidem, kteří si cestu k hnutí alternativ teprve hledají.

Ubytování

Účastníci budou ubytováni v pokojích nebo venku ve vlastních stanech. Počet míst v pokojích je omezený, proto je třeba přihlásit se pomocí výše uvedeného formuláře. Je nutné vzít si s sebou vlastní spacák!

Stravování

Ze stravování zajišťujeme snídaně a jednoduchou formu společných večeří.

Bar

Na akci bude fungovat bar s točeným pivem, nealkoholickými nápoji a s občerstvením v podobě nakládaného hermelínu, veganské tlačenky či drobných pochutin.

Program

Program kempu bude probíhat ve společných prostorách horské chaty, v případě přijatelného počasí venku na přilehlé zahradě.

Pátek (začátek v 16:00)

Seminář: Evropská radikální levice

  • Už několik let se v Evropě objevují, proměňují a někdy i vítězí různé strany, které jsou považovány za radikálně levicové. Kapitulace řecké Syrizy přinesla velké zklamání, ale zároveň sloužila jako zdroj klíčových debat o strategii nových levicových stran. V Británii se vzedmulo silné politické hnutí kolem nového předsedy Labour Party J. Corbyna. Španělskem dále zmítá politická krize, v níž se pohybuje strana Podemos, vzniklá z hnutí Indignados a nová levicová strana RAZEM v Polsku musí čelit konzervativní kontrarevoluci.

Seminář: Problémy dialektiky přírody

  • Engelsova fragmentární práce Dialektika přírody představuje pokus o aplikaci a ospravedlnění dialektických principů jako ontologicky základních mechanismů, jimiž se řídí přírodní skutečnost. Cílem naší úvahy je:
    1. vyzdvižení a zhodnocení problematických momentů aplikace dialektické metody zejména v oblasti biologie a fyziky
    2. upozornit na zajímavou renesanci dialektického myšlení v moderní biologii (R. Levins, R. Lewontin, S. J. Gould)
    3. formulovat a vysvětlit základní problém marxistické ontologie; vztah dialektiky a invariantních struktur, které předpokládá moderní věda

Sobota (začátek v 11:00)

Panelová diskuse: Kam kráčí český antifašismus

Výlet na koupaliště po stopách česko-německých antifašistů

Panelová diskuse: Hold Katalánsku – Radikál vs. politik

Antikapitalistický kvíz o ceny

Neděle (začátek v 10:00)

Seminář: Neoliberalismus v praxi – Operace Kondor

  • V roce 1975 byla podepsána dohoda o spolupráci tajných služeb pravicově diktátorských režimů Chile, Argentiny, Bolívie, Paraguaye a Uruguaye, známá jako Operace Kondor. Do akcí Operace Kondor významně přispívala i Brazílie, příležitostně se zapojily také Peru, Venezuela či Ekvádor. Podle paraguayského Archivu teroru je výsledkem akcí, jež byly přímo či nepřímo podporovány americkou CIA, 50 tisíc mrtvých, 30 tisíc nezvěstných a na půl milionu vězněných a mučených. Jaké byly okolnosti vzniku dohody sjednávající spolupráci při vyhledávání, internaci a likvidaci ideologických odpůrců? Může se tato situace opakovat i v současnosti v zemích s větší popularitou radikálně levicových hnutí?

 

Program stylově vyústí večerním koncertem legendárních Los Fastidios v Liberci.

Aktualizované informace naleznete zde: https://libereds.wordpress.com/kemp-alternativ/