Naší zbraní je solidarita, znělo v Praze na demonstraci za vězněného aktivistu

Naší zbraní je solidarita, znělo v Praze na demonstraci za vězněného aktivistu

solid_demo_martin
Projevy na solidární demonstraci. Autor: Petr Zewlakk Vrabec

V úterý 31. května  se v 18 hodin sešla přibližně stovka lidí na podporu Martina Ignačáka, který je již 13 měsíců ve vazbě. Martin byl zadržen v nechvalně známé policejní akci Fénix, která byla zátahem proti tzv. levicovému extremismu. Martin je poslední ze tří zadržených, který dosud nebyl propuštěn. Na solidární akci upozorňující na jeho pochybné zadržování vystoupilo několik řečníků, včetně politologa Ondřeje Slačálka, novináře Markuse Papeho, který popisoval osobní a velice emotivní zkušenost, kterou zažil, když s Martinem Ignačákem navštívili malou romskou holčičku Natálku, oběť žhářského útoku neonacistů. Podle Ondřeje Slačálka je zarážející nezájem médií o celý příběh a osud zadržovaného. Jediný, kdo o celé kauze zatím informoval, byl Deník Referendum a A2larm.  To je podle Slačálka alarmující ve srovnání s tím, jaký zájem měla média o politické vězně držící hladovku v devadesátých letech. Na podporu Martina také vystoupila jeho sestra, která celou situaci popsala z pohledu rodiny vězněného.

kruh_soliddemo
Kruh solidarity před věznicí na Pankráci. Autor: Pavlína Tomášová

Po proslovech se většina účastníků přesunula před Pankráckou vazební věznici, za jejímiž zdmi je Martin Ignačák vězněn. Ten ve snaze upozornit na svou situaci od pátečního večera drží tzv. suchou hladovku, což znamená, že nepřijímá jídlo ani tekutiny, což celé situaci dodává na naléhavosti. Skupina aktivistů pomocí pokliček, megafonů, klíčů a dalších nástrojů působila hluk, aby uvězněný Martin věděl, že se na něho nezapomnělo, a že tato policejní zvůle nezůstala bez povšimnutí. Zazněla hesla jako „Naší zbraní je solidarita“ a „Touhu po svobodě represe nezastaví“. Poté vystoupila znovu Martinova sestra, která poděkovala všem, kdo přišel vyjádřit solidaritu s jejím bratrem a vyzvala všechny přítomné, aby utvořili kruh, který měl symbolizovat přátelská pouta a vazby, které zde v České republice má další z nespravedlivě stíhaných Igor Ševcov, který byl celou dobu přítomen. Kruh protestujících s Igorem uprostřed provolával heslo „Naší zbraní je solidarita“, načež se Igor zařadil jako součást kruhu na vyjádření aktuální podpory Ignačákovi.

Přibližně kolem půl desáté se solidární shromáždění začalo rozcházet. Atmosféra před vazební věznicí Pankrác byla velmi emotivní a bylo cítit, že opravdu všichni si přáli a přejí si, aby Martin Ignačák slyšel hluk, kterým mu protestující chtěli dát najevo, že na něho myslí, bojují za jeho propuštění a stojí při něm. Podobné solidární shromáždění se bude konat v neděli 5. 6. v 20 hodin opět před Pankráckou věznicí, kam jsou všichni zváni. Vzhledem k hladovce, kterou Martin drží je nutné docílit jednání o jeho urychleném propuštění.