Pokračující protesty v Paříži

Pokračující protesty v Paříži

Navzdory tropickým teplotám se včera 23. června sešly v Paříži na Place de Bastille 20 000 lidí, aby vyjádřily nesouhlas s novým zákoníkem práce, který prozatím nebyl schválen. I přestože manifestace byla ještě 22. června zakázána, neodradilo to lidi od účasti. Demonstraci pořádaly odbory, především CGT, která podporuje finanční solidaritu, a levicová fronta (Front de Gauche). Akce se neúčastnili pouze zaměstnanci, ale i množství studentů a seniorů, kterým nejsou lhostejné pracovní podmínky.

Přibližně od 12 hodin se začali scházet první lidé a během dvou hodin se náměstí zaplnilo desetitisíci lidmi. Většina rozdávala různé plakáty, samolepky nebo vytištěné 4 body, ve kterých shrnují, proč s novým zákoníkem nesouhlasí. Jedním z hlavních důvodů je, že za více práce bude méně peněz, dále že prezidentská monarchie pracuje ve službách kapitalismu a snaží se prosadit zákon bez hlasování. Zákon z dílny ministryně práce Myriam El Khomri podle demonstrantů otevírá dveře k dalším útokům proti pracující a lid obecně.

Extrémní pravice v podobě Front nationale Marie Le Pennové obviňuje pracující, že svým bojem paralyzují zemi a jsou odpovědni za nepořádek. Revoluční socialisté odpovídají, že za aktuální nepokoje jsou odpovědni ti, kteří se snaží prosadit tento zákon proti vůli lidu.

O půl 3 se průvod vydal směrem po Boulevard de la Bastille doprovázen auty se zvukovou technikou, ze kterých zněla různá hesla jako „liberté“, „svoboda nebo smrt” nebo „otevřený boj“. Celá demonstrace se obešla bez konfliktů a přibližně kolem 5 se lidé rozešli. Další demonstrace se uskuteční 28.6.