Pokračující solidáriní demonstrace. Na Pankráci se opět sešli lidé na podporu vězněného Martina Ignačáka

Pokračující solidáriní demonstrace. Na Pankráci se opět sešli lidé na podporu vězněného Martina Ignačáka

solid_demo_martin_2bV neděli 5. června se již podruhé v jednom týdnu konala solidární akce na podporu vězněného Martina Ignačáka. Podle informací z úterního shromáždění měl být Martinův stav kritický, dokonce až jeho život ohrožující. Martin měl již 9. dnem držet suchou hladovku. Tato klíčová informace byla v neděli upřesněna.

Aktivisté se scházeli přibližně od půl osmé před Pankráckou vazební věznicí, celou situaci samozřejmě hlídalo několik desítek uniformovaných i tajných policistů. Kolem osmé hodiny se skupina asi 40 účastníků rozhodla obejít celou vazební věznici, protože nikdo přesně neví, v které části je Martin Ignačák zadržován. Celou cestu dav dělal ohlušující hluk pomocí pokliček, hrnců a petard. Zazněla hesla „Svobodu politickým vězňům“ a tradiční „Naší zbraní je solidarita“. Skupina se přesunula zpátky před vstup do vazební věznice a jeden z účastníků přečetl poslední dopis Martina Ignačáka, který poslal své sestře.

Z Martinova dopisu asi nejvíc všechny překvapilo, že Martin zatím ještě nedostal oficiální rozsudek Vrchního soudu v Praze. Při poslední návštěvě, která proběhla tři dny před soudem se ale Martin zmínil, že pokud soud rozhodnutí změní a z vazby ho nepropustí, zahájí hladovku. Vzhledem k tomu, že zatím rozsudek neobdržel, hladovku zatím nezahájil (v sobotu tuto informaci zveřejnil web Antifénix). Martin je ale odhodlaný a dá se předpokládat, že ve chvíli, kdy dostane zamítavý rozsudek, začne hladovku opravdu držet. Informace ohledně Martinova stavu jsou těžko dostupné, protože od posledního soudu nemohl s nikým mluvit.

solid_demo_martin_2V dopise Martin vzpomínal na chvíle strávené s rodinou a neskrytě vyjádřil své dojetí nad rodinnými fotkami, které mu sestra do vazby poslala. Smutný dopis končil básní, kterou Martin sám napsal. Od jednoho z mluvčích zazněla informace, že není nutné scházet se před Pankrácí organizovaně, že každý může kdykoli přijít a hlukem Martina podpořit.

Podle dostupných informací tedy Martin Ignačák momentálně není v ohrožení života, zároveň je ale rozhodnutý začít hladovku držet, pokud rozsudek bude zamítavý a my už bohužel víme, že zamítavý je, tudíž je nutné se připravit na chvíli, kdy Martin hladovku zahájí. Podle informací webu Antifénix je Martinův psychický stav nejhorší za posledních 13 měsíců. Nepřestávejme bojovat za jeho propuštění.