Znásilnění bez trestu, za potrat pět let ve vězení. Nechte Polky rozhodnout o svém životě, znělo před ambasádou Polské republiky v Praze

Až pět let vězení by hrozilo ženě, která podstoupí potrat. A to i v případě, že byla znásilněna. Proti takovému návrhu zákona o úplném zákazu potratů protestovala v pátek 8. dubna 2016 před budovou polské ambasády v Praze asi stovka lidí. Akci pořádala Česká ženská lobby a sešli se na ní i zástupci polských žen. Chtěli společně aktivně vyjádřit solidaritu s polskými ženami a muži, kteří na protest proti zásahům do života, bezpečí a práva na sebeurčení polských žen pochodují ulicemi polských měst.

V Polsku platí od roku 1993 velmi přísný interrupční zákon, podle kterého je interrupce legální pouze v případě znásilnění nebo incestu, pokud těhotenství ohrožuje život nebo zdraví ženy a když vyšetření prokazují trvalá poškození nebo nevyléčitelnou nemoc plodu. Nově by však právo na přerušení těhotenství neměla mít ani znásilněná dívka, ani žena, kterou těhotenství bezprostředně ohrožuje na životě. Právo na interrupci nebude mít ani žena, jejíž těhotenství je následkem incestu. (http://takdlakobiet.pl/aktualnosci/protest-against-a-complete-ban-on-abortions-in-poland/) Plošný zákaz potratů přitom neznamená snížení jejich výskytu, ale ilegalitu spojenou s obrovskými riziky pro ženy a dívky.

Další protest je naplánován na sobotu 9. dubna 2016 od 14 hodin na Palackého náměstí v Praze. Toto solidární shromáždění se koná ve stejnou dobu jako celostátní polská manifestace na náměstí Adama Mickiewicze v Poznani, pod heslem „Nechte nás rozhodovat“. Přijďte podpořit polské ženy a jejich právo volby!

16_04_08_Proti zákazu potratů v Polsku