Reakce na článek „Česká extremistická scéna ve službách Kremlu“

Reakce na článek „Česká extremistická scéna ve službách Kremlu“

Zveřejňujeme naši reakci na článek Česká extremistická scéna ve službách Kremlu, který vyšel na webu http://hlidacipes.org/ .

solidaritaNaPesti_169

Vážená redakce,

s radostí čítáme články zveřejněné na Vašem webu, jedná se podle nás o jeden z mála kvalitních žurnalistických serverů v ČR. I proto nás překvapil článek Veroniky Víchové Česká extremistická scéna ve službách Kremlu, kde se o naší organizaci uvádí, že:

[T]rockistické skupiny, jako je Socialistická solidarita nebo Levá perspektiva, na svých webových stránkách publikovaly články podporující postoj Ruska v souvislosti s konfliktem na Ukrajině.

Náhled na ruskou zahraniční politiku se tak zdá být jedním z mála faktorů propojující obě krajní části české extremistické scény.

Na to, že jsme označováni za extremisty jsme si už zvykli, byť se za ně sami (vcelku očekávatelně) nepovažujeme a celý koncept extremismu odmítáme. Používání slova „extremista“ je metodologicky pochybné a často slouží jen k apriornímu odsouzení těch, na které je užíváno. Domnívat se, že neonacisté a antifašisté jsou dva stejné extrémy, může jen hlupák.

Zvykli jsme si i na to, že MV ČR má jen velmi mlhavé tušení o tom, co se děje v české radikálně levicové scéně, a do svých výročních zpráv o boji proti extremismu tak píše nesmysly. Upřímně řečeno, jsme za to vlastně rádi (viz pochybná operace Fénix). Ovšem od Hlídacího psa jsme očekávali lepší práci.

Článek je honosně uveden slovem analýza, bohužel se však jedná jen o výtah z oné Výroční zprávy o boji proti extremismu za rok 2015 doplněný o pár aktualit. Proč článek vyšel zrovna teď, když je zpráva MV ČR veřejně přístupná již několik měsíců, je nejasné – asi musela Kremlin Watch Evropských hodnot vykázat činnost.

A je to právě tato zpráva, ve které se objevuje informace (a vlastně i formulace) Víchové o našem prokremelském postoji. Bohužel pro Víchovou je tato informace zcela chybná. Kdyby si dala tu práci a místo opisování produktů státního aparátu šla k primárním zdrojům, zjistila by, že se k otázce Ukrajiny na našem webu vyjadřovaly v roce 2015 přesně dva články: zdezde. Články za poslední období týkající se tématu lze najít zde: http://solidarita.socsol.cz/stitky/Ukrajina. Kdyby si články přečetla, zjistila by, že nezastáváme pozice Kremlu, ale postoje protiválečné, kritizujeme jak Západ, tak Rusko.

Nedivíme se, že lidé z Evropských hodnot (ještě k tomu pod vedením plagiátora Jandy) neumí pracovat se zdroji. Že v EH nerozumí věcem, ke kterým se vyjadřují, je už známo. Divíme se, že Hlídací pes dává takovému materiálu prostor.

Doufáme, že uvedete informace v článku na pravou míru. Budeme se těšit na Vaši další (snad už jen) kvalitní tvorbu.

SocSol