„RPG smrdí, byty lidem“, znělo Ostravou

V neděli 30. října se v Ostravě konala akce „RPG smrdí, byty lidem“. Tato akce měla za cíl upozornit na chování společnosti RPG, která v Ostravě vlastní desetitisíce bytů – a to jak těch standardních, tak těch určených pro tzv. sociální bydlení.

img_0539

Jak ale dokazují mnohé případy, chování firmy je motivováno nikoli zájmem o řádnou správu, ale především honbou za ziskem. Množí se zprávy o zanedbání péče o byty, o rasismu a rozdělování lidí podle etnického klíče. Obchod s chudobou v tzv. sociálním bydlení vedl iniciativu Probuď domy k protestní akci.

Ve 13h se v ulici Žofínská sešlo na sto účastníků prvního porostního pochodu. Akci zahájila Eliška Černá z iniciativy Probuď domy, která účastníky přivítala, představila průběh akce a pozvala k vystoupení prvního účinkujícího, kterým byl rapper Majk Fejk. Po jeho vystoupení přišel na řadu první projev. Toho se zhostila novinářka Saša Uhlová. „Když jsem poprvé přijela sem do Ostravy, myslela jsem si, že je Zdeněk Bakala člověk, co to myslí dobře,“ vyznala se ze svého prvního dojmu. „Čím víc jsem se ale o problematiku bydlení zajímala, tím víc jsem zjišťovala, že je všechno jinak,“ dodala Uhlová.

Po druhé hodině se lidé vydali na pochod do centra Ostravy. V ulicích křičeli hesla jako „RPG tu nechceme, ne, ne, ne,“ „Město pro lidi, ne pro zisk“ a „Vyvlastnit RPG“. Pochod došel do Husova sadu, kde zazněly další tři projevy. První měl Jan Májíček za Socialistickou Solidaritu, který vyzdvihl význam angažmá každého jednotlivce v protestech jako je tento. Poukázal dále na propojení vlastníků bytů RPG se spekulanty zveřejněnými v tzv. Panama Papers, na nutnost otevírat lidem hranice, ale i na potřebu mít domov.

Druhou řečnicí byla Monika Horáková ze Strany zelených. Ta prosila všechny přítomné, aby neustávali v nutné diskuzi s lidmi o nespravedlnostech, jako je např. proměna bydlení ve zboží.

Třetím řečníkem byl Jan Snopek z Platformy za sociální bydlení. Poukázal na to, že osud zákona o sociálním bydlení je nejistý, a že je to právě tento zákon, který by mnohým lidem pomohl. Zároveň je to také podle Snopka zákon, který mnohým vadí, protože útočí na zájmy soukromých spekulantů a na ně napojených politiků.

Husův sad opustili demonstranti po třetí hodině a vydali se směrem k sídlu RPG. Zde zazněl příspěvek člena Akční skupiny lidí bez domova a manifest inciativy Probuď domy. K dobré náladě přispěl i zpěvák Daša fon Flaša, který zazpíval mimo jiné píseň „Nový život pro prázdné domy“. S trochou napětí pak přispěli i policisté, kteří celou akci pečlivě monitorovali. Když se totiž skupinka klaunů-čističů rozhodla vyčistit vchodové dveře firmy RPG od spekulací za pomocí rejžáku a hadru, přispěchali na pomoc a svými těly ohrožený vchod bránili. Přesvědčování a drobné strkanice trvaly asi pět minut. Potom se celý protestní průvod odebral do Smetanových sadů, kde akce oficiálně skončila.

Akce podobného typu jsou velice důležité. Nejen, že poukazují na klíčové problémy kapitalistického spravování města, ale zároveň vytváří skupiny a organizace lidí, které jsou schopné se postavit na odpor a při výdrži dosáhnout změny. Iniciativa Probuď domy bude ve svých akcích nadále pokračovat. Jako první chystá vydání druhé části svého informačního bulletinu o bydlení a právu na měst.