Vyjádření k transparentu “Již vzhůru…”

13062919_1178251812187476_305953109852552516_o

Foto: Petr Zewlakk Vrabec

Těžko chápeme některé ukřivděné reakce, které vzbudilo vyvěšení našeho transparentu na solidární akci Praha se nebojí, jež odsuzovala koordinovaný útok neonacistů na vybrané kavárny a veřejný prostor. Většinu demonstrací a solidárních akcí proti fašizaci a na podporu uprchlíků pořádají „levicoví“ aktivisté (a dělají to dlouhodobě, minimálně od dob blokád protiromských pochodů). Nikdo ovšem nebrání tomu, aby se připojili lidé, kteří mají jiné než levicové politické názory. Právě naopak, velice vítáme, když jsou antifašistické koalice co nejširší. Některé akce (např. loňský 17. listopad) proto proběhly v koalici s lidmi z liberálního tábora. Nestává se, že by po nich propukala takováto morální panika, kdy by se levé části nelíbilo např. mávání vlajkou NATO nebo panegyriky Václava Havla (jako teď propuká v souvislosti se „smrt fašismu“ a rudým transparentem s prvními verši Internacionály opřeným o kostel).

Pokud si ten transparent prohlédnete, zcela jistě si na něm všimnete klasického vyobrazení uprchlíků. Je odkazem na to, že oni jsou dnes ti nejslabší (a Evropa pro ně nic nedělá). Je také odkazem na to, že my jsme dnes v jistém smyslu psanci této země – všichni ti „sluníčkáři“, „neomarxisti“ a „dobroseři“. Nese jasné poselství, že uprchlíci jsou v kapitalismu na stejné lodi s pracujícími.

A samozřejmě je odkazem na Internacionálu, píseň Pařížské komuny. Tuto píseň zneužil minulý režim. Toto zneužití však odmítáme a píseň pojímáme v původním významu jako píseň, burcující všechny utlačované, ponižované a vykořisťované k odporu, k odporu, který jediný činí člověka člověkem. Je to tedy symbol těchto revoltujících lidí a my se k tomuto symbolu hlásíme.

I když si myslíme, že vzhledem k organizační práci, kterou jsme na této i na všech předchozích demonstracích proti fašismu odvedli, bychom si jeho vyvěšení na „tribunu“ zasloužili, nechtěli jsme zbytečně provokovat přítomné liberály a spokojili jsme se s jeho umístěním v davu. Bohužel někteří soudruzi v boji z liberálního tábora neprojevili příliš tolerance k odlišným názorům a snažili se ho strhnout. Umístili jsme jej tedy tam, kde ho nebude nikdo moci ukrást či poškodit a přitom bude dobře vidět. Nevidíme důvod, proč bychom měli naše politické stanovisko skrývat.

Jsme přesvědčeni, že by našim liberálním přátelům neuškodilo trochu pokory a smyslu pro spolupráci – na smrti fašismu.

2

Přidej te se k nám v boji proti fašismu!

Sdílejte
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •