Zaměstnanci obchodu apelovali na poslance

Odborářky a odboráři z OSPO (Odborový svaz pracovníků obchodu) včera přišli před poslaneckou sněmovnu apelovat na přítomné poslance, aby svým hlasováním podpořili zákon o sváteční otevírací době obchodů. Spolu s odboráři byli na místě také aktivisté ze Socialistické Solidarity.

IMG_4816

Návrh, předložený senátory ČSSD, měl být v úterý údajně projednáván v druhém čtení. Cílem zákona je omezit štědrovečerní otevírací dobu velkých obchodů (nad 200m2) pouze na dopolední hodiny a o sedmi státních svátcích uzavřít obchody trvale, aby i prodavači a prodavačky mohli trávit svátky s rodinou. Jedná se o 1. ledna, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Čeští prodavači a prodavačky dlouhodobě upozorňují na to, že v okolních státech je taková legislativa samozřejmostí.

Naši aktivisté společně s odboráři rozdávali informační letáky před vchodem do sněmovny. Reakce oslovených poslanců byly různé – od přímého vyjádření podpory, přes arogantní přehlížení naší přítomnosti až po demonstrativní zmuchlání nabízených letáků. Zajímavé byly reakce poslanců Strany přímé demokracie – jak Marek Černoch, tak Tomio Okamura se stavěli proti navrhovanému zákonu. Ti, kteří se v otázce migrace snaží hrát na národní a lidovou notu, v některých otázkách zřejmě zase tak lidoví nejsou, když brání tomuto posílení zaměstnaneckých práv.

Někteří pravicoví poslanci na rovinu řekli, že budou rozhodně hlasovat proti přijetí zákona, zřejmě v duchu doktríny svobodného obchodu. Jedná se prý o nespravedlivé zasahování do práv podnikatele. O to, že nikdo nemůže soukromníkovi (obchodnímu řetězci) nařizovat, kdy má prodávat a kdy ne, případně ordinovat nucenou otevírací dobu. Majitelé a vedoucí pracovníci velkých supermarketů bývají však na svátky doma. Dokud bude zaměstnancům ordinována nuceně “dobrovolná” pracovní doba pod pohrůžkami různých postihů či ztráty práce, nemá smysl mluvit o spravedlnosti.

Argument, že většina prodavačů pracuje o svátcích dobrovolně a zákon jim chce tuto možnost výdělku upřít, neobstojí. Průzkum provedený mezi zaměstnanci dokazuje, že většina z nich by omezení práce o svátcích uvítala. Další častou námitkou je, že zrušením svátečních směn se mohou někteří prodavači dostat do existenčních problémů. Ale my se ptáme – opravdu je řešením nechat zaměstnance supermarketů dřít až do úmoru? Nebylo by řešením spíše nastavit mzdy na takovou úroveň, která by umožnila pracujícím slušně žít, aniž by museli pracovat přesčas?

Nezdá se však, že by politici tuto otázku bůhvíjak intensivně prožívali: hlasování o návrhu, který jim leží na stole od prosince 2014, nakonec poslanci opět odložili s tím, že, dle slov jednoho ministra, „předsedové klubů tam tu prioritu úplně nevidí“.

Tomu také nakonec plně odpovídá vyjádření ministryně Marksové. „Před hlasováním se k tomu nebudu vyjadřovat.“, sdělila přítomným novinářům, když při vstupu do sněmovny přebírala odborářský leták, „Ale samozřejmě – jsme ČSSD“.