Zisk ČSOB je šikana pošťáků, znělo na pobočce banky

V reakci na pondělní stávku zaměstnanců České pošty uspořádaly organizace Socialistická Solidarita a Mladí zelení happening na jedné z poboček ČSOB.

2016_12_20_posta_csob_a2larm_-7832

fotografie: Petr Zewlakk Vrabec

Je to právě tato banka, která opět vyhrála výběrové řízení a zaměstnaci České pošty budou muset ve státním podniku nabízet její finanční prudukty. Úspěšnost prodeje těchto produktů je součásti jejich mzdového ohodnocení, ačkoli s poštovními službami nijak nesouvisí. Na zaměstnace je neustále činěn tlak, aby prodávali co nejvíce těchto produktů.

Tisková zpráva k celé akci:

„Ale úplně nejdůležitější je z pohledu nadřízených prodej bankovních produktů, různých účtů, kreditek, pojištění atd. Kvůli tomu po zaměstnancích šlapou nejvíce, vyhrožují snížením výplaty, pokud se jim tyto produkty nedaří prodávat.“

„,Dobrý den, slyšela jste o tom, že máme právě tzv. Modré dny České pojišťovny?ʻ Musel jsem to říkat i v případě, že byla plná hala zákazníků čekajících na vyzvednutí balíku či dopisu. Jeden pán mě kdysi označil za ,pánské přirozeníʻ a ať dělám, co dělat mám.“

„První dny, ačkoliv jsem měla pracovní dobu od 7 do 15 hodin, jsem se domů dostávala v sedm večer. A samozřejmě po práci ještě doma skládat letáky. Všechno zadarmo. Myslela jsem, že je to pouze zajížděním motorizace a že se to časově srovná. Srovnalo. Alespoň někdy jsem se domů dostala ve čtyři hodiny, ke konci měsíce se mi párkrát povedlo jít z práce skutečně na konci pracovní doby.“

Uvedená svědectví jsou jen malou ilustrací krušné reality, kterou každodenně zažívají zaměstnanci České pošty na přepážkách, ve skladu nebo při doručování zásilek. Kvůli absurdnímu partnerství mezi Českou poštou, která je a vždy byla státním podnikem, a Československou obchodní bankou, a. s. se z práce pošťáků stává finanční poradenství svého druhu doprovázené šikanózním nátlakem vedení a nelibostí zákazníků. Zaměstnanci České pošty označují tyto okolnosti za nesnesitelné pracovní podmínky.

Vychází najevo, že petice s více než pěti tisíci podpisy ani zveřejněná svědectví současných i bývalých zaměstnanců České pošty nejsou pro vedení podniku dostatečným důvodem k zamyšlení. Před několika týdny uzavřel management České pošty se společností ČSOB smlouvu o spolupráci s platností od 1. ledna 2018. Smlouva byla uzavřena na deset let. Zaměstnancům České pošty tím poslali vzkaz, že výhružky, donucování a nabízení finančních produktů bude i nadále jejich denním chlebem. Klientům České pošty pak vyslali signál, že místo zkvalitnění poštovních služeb budou nejspíš na přepážkách opakovaně dotazováni, zda si nepotřebují nový spořicí účet, půjčku, životní pojištění nebo stavební spoření.

Organizace Mladí zelení a Socialistická solidarita chtějí tímto happeningem společně upozornit na šikanu a vykořisťování, které vedení podniku Česká pošta uplatňuje na svých zaměstnancích. Hovoříme hlasem těch, kteří by rádi promluvili o pracovních podmínkách v České poště, ale nemají k tomu příležitost a jsou soustavně umlčováni. Česká pošta je státní podnik nabízející veřejnou službu, kterou jednou za čas využije každý občan této země. Pokud banka (ČSOB) nutí pošťáky a pošťačky nabízet klientům její produkty, my nabízíme náš produkt bance (ČSOB). Pouhé odmítnutí našeho produktu nám nestačí. Náš produkt budeme nabízet tak dlouho, dokud banka (ČSOB) neuzná, že se bez naší hudby a našeho zpěvu neobejde.

2016_12_20_posta_csob_a2larm_-7810

fotografie: Petr Zewlakk Vrabec

Rádi bychom vyjádřili solidaritu se zaměstnanci České pošty, kteří ve své složité situaci zůstali sami, a našeho významného klienta (ČSOB) žádáme, aby se zaposlouchal do slok naší písně a nechal pošťáky a pošťačky dělat jejich práci. Nabízení finančních produktů na přepážkách ČP musí skončit. Odmítáme, aby poštáci a pošťačky padali za oběť obchodnístrategii ČSOB a byli hodnoceni na základě počtu prodaných produktů nebo naverbovaných klientů. Pošta má sloužit lidem, ne bankám!

Text happeningové písně (PDF