Solidarita s Katalánskem: „Každá rána pendrekem legitimizuje referendum“

V Praze se dnes, v úterý 3.10., shromáždilo několika desítek lidí před španělskou ambasádou, aby podpořily Katalánsko v otázce vyhlášení referenda.

Byla vidět hesla jako Pryč s vládou, Demokracie, ne represe, Volit je právo, střílet je zločin.

Akcí provázela členka Mladých zelených Sára Drahokoupil Vidímová. Ta připomněla píseň U2 – Sunday, bloody Sunday (Neděle, krvavá neděle), která odkazuje na severoirský konflikt v roce 1972, jenž je jasnou paralelou s událostmi, které se v Katalánsku odehrály první říjnovou neděli.

Jako první řečníci vystoupili členové Česko-katalánského spolku – jeho prezident Carles Neguera a člen Antoni Ferrando.

Neguera připomněl historii Katalánska, nastínil současnou situaci v regionu: neobyčejnou brutalitu ze strany policie mířenou na voliče a nakonec dodal: „Všechna stanoviska ohledně referenda jsou respektovatelná. Nejsme tu dnes, abychom řešili, zda se má Katalánsko odtrhnout, nejsme tu, abychom řešili nezávislost samotnou, jsme tu, abychom řešili lidská práva. To, co se stalo v Katalánsku se může stát zítra kdekoliv, je to globální problém.“

Na něj navázala Agnes Lomičová, členka Mladých zelených, která oznámila, že jejich evropská federace vydala stanovisko, ve kterém odsuzují jednání španělské policie.

Poslední slova zazněla od člena Socialistické Solidarity Jana Májíčka. Ten ve svém projevu zmínil, že „vláda, která použije takové násilí na občanech, jež považuje za vlastní, jim nemá právo vládnout.“

Nastínil také dva hlavní argumenty proti odtržení Katalánska – první: Katalánsko je nejbohatší region a nechce doplácet na chudé. Zde připomněl fakt, že při jednání se Španěly navrhla katalánská vláda převzetí jedné třetiny státního dluhu i to, že katalánský region byl jedním z nejsolidárnější v otázce imigrační krize. Druhý důvod: katalánské referendum vyvolá řadu dalších. Zde vyřkl názor, že po skotském, řeckém a britském referendu je jasné, že stávající systém nefunguje a že mnozí lidé v něm nejsou spokojeni. Na konci projevu dodal: „Potlačování nacionalismu v tomto případě vede k dalšímu, hlubšímu a zhoubnému nacionalismu.“

Mezi desítkami účastníků byli lidé jak původem z České republiky, tak ze Španělska, Katalánska, Polska nebo USA. „Nejsem pro referendum, ale nesouhlasím s násilím páchaným španělskou policií,“ řekl jeden z účastníků demonstrace. „Jako anarchista nejsem zastáncem nacionalismu, ale člověk má mít základní právo na určení sebeidentity,“ vyjádřil se další.

Je tedy jasné, že se dnes sešli lidé, kteří bez ohledu na rozdíly ve svém politickém přesvědčení i nesrovnalosti v názorech na katalánské referendum samotné, hájí principy demokracie proti státní represi. A to je přece to, na čem opravdu záleží.

17_10_03_Solidarita s Katalánskem