Una España!

Una España!

Neofašista Jean-Marie Le Pen, dlouholetý bývalý šéf francouzské Národní fronty (a stále ještě její čestný předseda), se včera postavil za jednotné Španělsko proti katalánským separatistům. „Una España! Grande! Libre!“ volá na Twitteru. To je jako když blesk v noci osvítí krajinu a na chvíli vidíme její skutečné obrysy. Přesto jen někteří prohlédnou, zatímco ostatní tápou dál.

Tím spíš, že Mariano Rajoy zatím vede vysoko na body, daří se mu mobilizovat veřejnost proti nezávislosti, izolovat a zpochybnit čelné separatistické politiky. Ne nadarmo Katalánci už dlouho označují Carlese Puigdemonta za „našeho Tsiprase“. Ukázalo se, že je to pravda, ano, ani on nemá „plán B“. Deníky blízké vládnoucí „kastě“, jak Podemos nazvala tandem lidovců a socialistů, tedy El Mundo (pravice), El País (pseudolevice) zručně falšují průzkumy veřejného mínění. Rajoy je vynikající politik, nápad s volbami 21. prosince nemá chybu. Inovace to není, jde o starý reakční trik, který naposledy zvládl Charles de Gaulle po Pařížském květnu 1968 – na mobilizaci „mlčící většiny“ vyděšených maloměšťáků je spolehnutí. Jak mohou dělat předvolební kampaň katalánské strany, jejichž základní program byl právě označen za vzpouru s hrozbou třicetiletého vězení a jejichž vůdci budou už možná buď v cele nebo v exilu? Jak je možné pěstovat demokracii s madridskou pěstí na oku?

Levice je rozhádaná – a nejen ta katalánská nebo španělská. Pablo Iglesias navrhl vyloučit z Podemos Anticapitalistas, významné levicové uskupení. To by znamenalo posun strany doprava. Filiálka Podemos v Barceloně Cytalunya en Comú (Ada Colau) v tom lítá jako nudle v bandě. Kdyby se spojila se separatistickými sociálními demokraty (ERC) a s krajně levicovou CUP, nebylo by v Katalánsku nad levici silnější politické síly. Ale to ona se nespojí, protože potenciální soudruzi jsou bekaní, nechtějí – jen si představte – „Una España!“.

Nejhorší je snad tohle: „Líder máximo“ Nepodvolené Francie Jean-Luc Mélenchon už 3. října v Národním shromáždění řekl, že španělská „monarchie se zdá být neschopná převzít sjednocující funkci, kterou představoval frankismus“. Vidíte dobře, Mélenchon v zápalu debaty vyzdvihl – je samozřejmě proti nezávislosti Katalánska – pozitivní roli Franciska Franka při spojování národů Španělska. Una España!

Video: Francisco Franco v Barceloně, 1970.