USA: Musíme zahájit odpor proti Trumpovi zleva!

USA: Musíme zahájit odpor proti Trumpovi zleva!

Zvolení Donalda Trumpa bylo ideologickou vzpruhou pro nejagresivnější hrabivce vládnoucí třídy a jejich figurám z volnětržních médií.

Ale do ulic USA vyšly o víkendu desetitisíce jeho oponentů.

Trump se vychloubal, že užíval své bohatství a slávu k tomu, aby mohl osahávat ženy. Mezi jeho návrhy patří zvrácení rozhodnutí v případu Roe vs Wade, jehož verdikt zaručil ženám legální přístup k interupci.

To rozčílilo mnoho lidí a vedlo tuto sobotu ke svolání ženského pochodu do Washingtonu.Trump neznamená pouze více té samé politiky.Jeho zvolení má kromě ekonomických aspektů vliv také na uprchlíky a jiné migranty.

Existují pokusy o to, aby se rasismus, sexismus a homofobie staly součástí mainstreamu.Trumpovo zvolení posílilo pravici. Vedl rasistickou kampaň, a mnoho „tvrdých“ i „měkkých“ rasistů jej díky tomu volilo.Ale pouze menšina jeho voličů jej volila, protože je rasista.

Horší než malé skupiny rasistů, které Trumpa přivítaly, byly větší skupiny nerasistů z řad pracující třídy, které tento rasismus přecházely z jiných důvodů.

Trumpova přitažlivost byla založena na tom, že je outsider, který chce „vysušit bažinu“ a dělat věci jinak. Zatímco Clintonová byla zosobněním toho, dělat věci postaru.

Dokonce i někteří lidé, kteří nesouhlasili s hroznými věcmi, které Trump říkal, cítili, že minimálně říkal to, co má na srdci.

Podstatná menšina těchto Trumpových voličů volila v demokratických primárkách Bernieho Sanderse, a mnoho z nich může být opět získáno pro politiku pracující třídy.

Inspirace

Neschopnost Clintonové kohokoliv inspirovat byla klíčem ke zvolení Donalda Trumpa. Tvrdil jsem, že není možné volit Clintonovou, a stále si za tím stojím.

Clintonová byla kamarádkou Wall Streetu, vrcholným politickým „insiderem“, a vůdčím jestřábem Obamovy vlády. Neměla problém s tím, plácnout pár frází pro pracující, jako „zdaňte bohaté a nasaďte opratě Wall Streetu“, když cítila, že musí. Ale nemyslela to vážně. Její vláda by byla pro pracující třídu katastrofou, stejně tak pro světový mír.

Námezdně pracující lidé by museli tak jako tak bojovat, ať už by vyhrál kdokoli. Teď ie čeká odpor proti Trumpovi. Pracující třída není dobře organizovaná, není příliš sebevědomá a v současnosti nebojuje. Mobilizace může nicméně omezit to, kam až může Trump zajít.

Po šoku z voleb jsem viděl více lidí, snažících se zapojit do aktivity. Zdali to bude dostatečně silné, či dostatečně rychlé, je jiná věc.

Neexistuje dostatečné lokální propojení mezi aktivisty a odbory. Média spojovala Trumpovo zvolení s „bílou pracující třídou“.

To nepomohlo aktivistům, pocházejícím ze středním třídy, nebo aktivistům Black Lives Matter spojit se s odbory nebo hledat obecnou strategii zaměřenou na pracující třídu.

Jsme svědky pokusů o sebeobranu na bázi komunit, hovoří se o protirasistických hlídkách atd. Jedná se o důležité rodící se hnutí, které by levice měla podporovat, ale nikoliv způsobem, který bude zbytečně strašit.

Měli bychom mít na paměti, že vítězství ohledně svateb gayů nebo práv transgender lidí začala jako defenzivní boje. Černí panteři se před padesáti lety zrodili ze sebeobrany.

Hnutí

Ale hnutí potřebuje být napojeno na agresivnější a obecnější zápasy.

Mnoho z Trumpových voličů z řad pracující třídy bude velmi zklamáno jeho vládou a jejími dary bohatým. Co se s tímto zklamáním stane, závisí na dvou hlavních faktorech.

První z nich je načasování toho, co se stane s Trumpovou vládou a ekonomikou. Co se stane s pracovními místy? Bude rozčarování náhlé a kolektivní, nebo postupná, individuální a demoralizující?

Druhým faktorem je mobilizace levice a jakákoliv veřejná aktivita, která vzejde z řad pracující třídy.

Pochod ve Washington během Trumpovy inaugurace a stejně tak mnoho demonstrací ve stejný den jsou důležitým začátkem.

Ale účinek to budeme mít pouze tehdy, pokud budou využity k vybudování sebevědomé a pokračující aktivity. Nezdá se mi, že by se tak zatím dělo. Zatím.

Třetím faktorem je, že mimovolební pravice si může domnívat, že Trump nezachází dostatečně daleko. Explicitně rasistické skupiny, protiimigrantské skupiny, bývalá Tea Party, a křesťanští fundamentalisté se mohou snažit zúročit zklamání pracující třídy. To je velké nebezpečí. A nelze mu čelit tím, že budeme přesvědčovat lidi, aby opět volili demokraty.

Pokud je zdiskreditovaný mainstream považován za jedinou zbývající alternativu vůči Trumpovi, budou se lidé odvracet od Trumpa směrem k pravici.

Je zásadní zdůrazňovat, že za tímto milionářem jsou zájmy vládnoucí třídy, a nutnost jednotného odporu, založenou na pracující třídě na pracovištích i mimo ně.

Z angličtiny přeložil Martin Šaffek. Originál zde