Komunální volby: oslabování levice, neúspěch rasistů

Letošní komunální volby ukázaly, že pokračuje oslabování parlamentních levicových stran, ale také neúspěch otevřeně rasistických uskupení. Naopak se s velkou slávou vrací ODS, doprovázená ANO a výrazně posilující KDU-ČSL. Převládající ale zůstávají různá místní uskupení.

Pozornost medií se jako tradičně věnovala velkým městům, zejména Praze, kde se čekal hlavní souboj mezi hnutím ANO, ODS a Piráty. Stejně tak bylo důležité, zda a jak uspějí sociální demokraté. Pokud se podíváme na magistrát hlavního města, jsou výsledky voleb vítězstvím pro ODS, která získala nejvíce hlasů. Jenže velmi podobné výsledky mají i Piráti, hnutí Praha sobě a tzv. Spojené síly pro Prahu, což je koalice TOP09, STAN, KDÚ-ČSL, LES a Demokratů Jana Kasla. ANO zůstalo i přes rozsáhlou a viditelnou kampaň až na pátém místě.

Zatímco pro Piráty je úspěch na magistrátu potvrzením jejích úspěchu v celostátních volbách, ve kterých pracovali stejně jako ANO s technokratickou představou, že to „odborníci“ vyřeší, Spojené síly a Praha sobě jsou jiné příběhy.

Prvně jmenovaná koalice je pokus TOP09 přežít a pokusit se znovu utužit koalici se starosty ze STAN. Je to jediná možnost, jak získat oporu i jinde, než v těch několika velkých městech jako je Praha a Brno. TOP09 se totiž dostala do Poslanecké sněmovny v roce 2017 jen tak tak a reálně jí hrozí propad pod 5% hranici. Opřít se o STAN znamená zopakovat úspěšnou strategii z roku 2010 a 2014, která vždy dostala TOP09 do poslanecké sněmovny s relativně silným zastoupením. Účast v magistrátní politice by mohla této straně neoliberálních elitářů vytvořit dobré předpolí pro další sněmovní volby.

Jiný příběh je za hnutí Praha sobě. Ta vznikla jako celopražská varianta politického uskupení z Prahy 7, kde uplynulé 4 roky vedla radnici. A nutno říci, že úspěšně. Jejich práce se odrazila také v přesvědčivém výsledku přes 55% hlasů. Politicky je Praha sobě kombinací pragmatického vládnutí se sociální citlivostí, ekologií a liberálním progresivismem. V mnoha oblastech tak nachází překryv s levicí, jakkoli se k ní otevřeně nehlásí – což samozřejmě nebrání pravicovým mediím nálepkovat je Prahu sobě jako „aktivisty“ a „levičáky“. A to i přes skutečnost, že lídr kandidátky Jan Čižinský byl členem KDU-ČSL a neváhal podepsat výzvu za tradiční rodinu a pak se od tohoto podpisu distancovat.

Je tedy otázkou, jaký program by takováto trojkoalice, tedy Piráti, Praha sobě a Spojené síly, mohla Praze přinést, protože jak ANO, tak ODS jsou připraveny se podílet na vládě a ani jedna z těchto stran není známá pro svou sociální či ekologickou politiku – spíše naopak.

Podle předvolební kampaně se málem mohlo zdát, že jediným problémem Brna je doprava a hlavním lidským právem je právo parkovat. Pro ODS, která obsadí místo primátorky, to byla dokonce první priorita.

Projekt sociálního bydlení a obecních bytů je nyní ve městě s druhým nejdražším bydlením v republice ohrožen. Zatímco ANO mluvilo o výstavbě bytů, ODS hodlá obecní nemovitosti co nejvíce privatizovat. V koalici se ocitá s místní ČSSD, která sociální bydlení dlouhodobě kritizuje a neváhá přitom používat xenofobní rétoriku. Nezbývá tedy než doufat, že lidé s podprůměrnými příjmy nebo bez domova získají ubytování alespoň v osobních automobilech na nově zřízených parkovacích místech. Pouštět je do domů mezi „slušné“ lidi je ostatně podle nové primátorky nebezpečné, i kdyby náhodou nějaké domy byly.

Levice oslabena

Levicové strany jako ČSSD a KSČM opět oslabily a zejména v Praze byly téměř stoprocentně vymazány z radnic, o magistrátu nemluvě. Obě strany mají v celé Praze jen po dvou radních, což je stejně jako má SPD (viz tabulka). Jejich problém spočívá zejména v tom, že jako radní nepředvedli pro občany nic, za co by si je občané mohli oblíbit, a že na celostátní úrovni předvádějí politiku spolupráce s multimiliardářem, jehož cílem je jen posílení vlastního byznysu.

Zatímco u KSČM se rozhořela bitva o to, kdo za další prohrané volby může, prohlásil předseda ČSSD Jan Hamáček, že výsledek voleb považuje za odražení se ode dna. V reakci na toto prohlášení se na sociálních sítích objevila animace postavy, která ze z bláta odrazí jen proto, aby do něj zapadla ještě více. Obě strany musí projít zásadní proměnou, jak personální, tak zejména programovou, která je povede k viditelné, jasné a principiální obhajobě pracujících a zároveň k tomu, aby nabízely alternativy k problémům jako je digitalizace nebo klimatická změna.

Krajní pravice neuspěla

Rozhodně dobrou zprávou současných komunálních voleb je naprostý propad rasistických a krajně pravicových stran. Pokud se může Andrej Babiš mračit nad tím, jak drahé byly mandáty jeho zastupitelů, protože ANO investovalo do kampaně okolo 150 milionů korun, musí Tomio Okamura plakat. Kampaň SPD byla opět výrazná, kombinovala strašení uprchlíky a sociální témata (exekuce), nemohlo chybět ani několik čísel volební novin Na vlastní oči, které údajně vycházelo v nákladu 500 000 kusů. Jenže ani přítomnost v parlamentu, ani kampaň nepřinesly SPD průlom, ve který doufala. Samozřejmě varovným signálem by mělo být to, že za tuto stranu bylo ochotno kandidovat na 5000 lidí. Zisk byl však minimální, jen 155 mandátů. Stejně neonacisté z Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) propadli. Z 25 radních obhájili jen jediného. Další uskupení, která si pohrávala s rasismem a útoky na sociálně vyloučené, dopadla podobně. Mostečané Mostu, kteří chtěli „vybudovat vesnici pro lůzu“ oslabili z 10 na 8 mandátů a uskupení Čisté Ústí, které chtělo bojovat proti ghettům s pomocí lídra DSSS Tomáše Vandase a plakáty o „havěti“, ztratilo všech svých 12 mandátů. Neuspělo ani odpudivé uskupení „Slušní lidé“, které po vzoru nacistů narušilo brněnské divadelní představení, a snažilo se předvádět „terénní práci“ tím, že domlouvalo problémovým výrostkům. Stejně tak snaha používat slogany krajní pravice se nesetkaly s úspěchem. Příkladem může být ČSSD v Havířově, která na svých billboardech volala po Havířově „bez migrantů“. Skončila s 6 z obhajovaných 15 mandátů a s funkcí starostky se tak může rozloučit ta dosavadní Jana Feberová.