Proběhl RomaPride 2018

V neděli 28. října se po druhé hodině na Hradčanském náměstí v Praze sešlo více jak sto účastnníků RomaPride 2018 – pochodu romské hrdosti. 

Letošní ročník se nesl v duchu připomínání si 100 let výročí Československa a toho, že Romové byly jeho součástí odzačátku. Kritika byla směřována hlavnně na výroky prezidenta Zemana a na asociální opatření jako jsou tzv. bezdoplatkové zóny. Na akci vystoupily dvě mladé romské kapely a jejich vystoupení bylo prokládáno projevy hostů a organnizátorů.

Projev Martiny Veverkové za Socialistickou Solidaritu:

Dnes si připomínáme 100 let od založení Československé republiky, státu, který ve své původní podobě již 80 let neexistuje, a přesto se k němu stále upínáme. Tomáš Garrigue Masaryk vymyslel československý národ a stal se prezidentem republiky, která měla ve svém sebechápání silný humanistický náboj.

Přesto jako by se zapomnělo, že první československá republika byla také domovem Němců, Poláků, Židů, Maďarů, Ukrajinců, Rusínů a Romů.

Když je dnes první republika zobrazována, vidíme filmové hvězdy, továrníky, bankéře, politiky, spisovatele, ale málo se díváme na to, jak v té době vypadal život obyčejného člověka, ať už muže, nebo ženy. Možná i proto máme tendenci si toto období idealizovat.

V roce 1927 Československo uvedlo v platnost „Zákon o potulných cikánech“ – pro osoby starší 14 let zaváděl povinnost mít a prokazovat se tzv. cikánskou legitimací s otiskem prstu místo fotografie, otisky prstů byly přitom součástí policejní evidence. Tato legitimace na základě rasových argumentů automaticky zařazovala svého nositele na úroveň těžkých zločinců a recidivistů.

O tom, jaké dopady měl tento zákon na Romskou populaci, dnes víme málo, a to i proto, že velká část dotčených zemřela za druhé světové války v koncentračních táborech.

A právě tyto věci je dobré si připomenout, když se dnes tak hrdě hlásíme k období první republiky.

V dnešní době se setkáváme s projevy rasismu, které by ještě před několika lety byly tabu, a to od prezidenta přes premiéra až k větším nebo menším fašizujícím stranám. Dnes opět odvracíme pozornost od skutečných strukturálních problémů kapitalistické společnosti a obracíme svůj hněv vůči skupinám lidí, které se, ať už domněle nebo reálně, logice kapitalismu vzpírají.

Místo legitimací dnes máme chudinské poukázky na jídlo, které jsou ale úplně stejně stigmatizující. Města a obce vyhlašují bezdoplatkové zóny a snaží se tak nejen znemožnit chudým lidem přistěhovat se, ale postupně, a někdy taky hromadně, vytlačují i stávající obyvatele. ODS chce ještě již dnes velmi represivní systém pomoci v hmotné nouzi završit tím, že pokud někdo spáchá tři přestupky, přijde o nárok na podporu.

Český stát mnoho let přehlížel obrovský problém, který představují soudní exekuce.  Dnes, kdy zasahují téměř každého desátého člověka u nás, už i politici vědí, že je něco špatně. Avšak kromě deklarací zatím nepřišli s žádným řešením a novela insolvenčního zákona, kterou minulý týden schválili poslanci a poslankyně, je zcela vykostěná. Pokud se na historii budeme dívat jako na dějiny privilegovaných, vždy se nám bude naskýtat zcela jiný příběh, než když se budeme dívat na dějiny utlačovaných a vykořisťovaných. Dnešní, pro mnohé významný den, je tou nejlepší příležitostí si to připomenout.

Záznam celé akce na Romea Tv: