Praha: Propusťte Assange

Praha: Propusťte Assange

V pondělí 15. dubna se zhruba tři desítky lidí sešly před velvyslanectvím Spojeného království v Praze. Společně vyjádřili svůj nesouhlas s možným vydáním Juliana Assange, zakladatele serveru Wikileaks, do Spojených států, kde by mu mohl hrozit trest smrti.

Foto: Petr Zewlakk Vrabec

Assange sám byl na ekvádorském velvyslanectví sedm let. Dostal zde politický azyl poté, co byl ve Švédku obviněn ze dvou případů znásilnění. Jeho současné zatčení však se švédským obviněním nesouvisí. Assange však nehodlal obvinění čelit a spolu s jeho dalšími výroky, které jsou na pomezí konspiračních teorií to vrhá ne příliš sympatické světlo na tohoto kyberaktivistu.

Jenže v současné chvíli nejde o to, zda bychom šli rádi s Assangem na pivo, ale co jeho možné vydání do USA znamená pro ostatní wikileakery, tedy pro ty, co se ať už v jakékoli podobě snaží poukázat na zločiny svých vlastních vlád. Donal Trump rozhodně nešetří pohrdáním a snahou postavit Assange před soud. Jde to ruku v ruce s jeho snahou umlčovat nezávislou a kritickou novinářskou práci. K té Wikileaks mohutně přispívala a přispívá tím, že odhaluje informace, které měly zůstat před veřejností utajeny.

Asi nejznámějším případem je pak zveřejnění záběrů z července 2007, kdy americká armáda zabila několik civilistů, včetně dvou spolupracovníků zpravodajské agentury Reuters. Dalších podobných materiálů zveřejnila Wikileaks desítky a týkaly se i vyjednávání mezi USA a Českou republikou o umístnění vojenské základny v Brdech, nebo smluv TTIP a TISA.

V českých mediích se o Assangeovi mluví především jako o podivínském poustevníkovi a užitečném idiotovi Moskvy. Jak správně poznamenává Daniel Veselý na Britských listech, „je to paradox: česká novinářská obec tleská těm, kdo poukazují na kriminální aktivity Kremlu a dalších vlád, třebaže má na politickou agendu oficiálních nepřátel nulový vliv, a pohrdá či ignoruje ty, kdo svět seznámí se zločiny, korupcí a mocenským cynismem Spojených států, tedy našich nominálních spojenců.“

Právě proto, že jde o to, zda je možné se vzepřít vlastní vládě, vlastním spojencům, pokud páchají zločiny, je potřeba bránit vydání Assange do USA. Nejen kvůli němu, ale i kvůli ostatním jako je Ch. Manningová či E. Snowden.