V Polsku začala časově neomezená stávka učitelek a učitelů

V Polsku začala časově neomezená stávka učitelek a učitelů

V pondělí 8. května 2019 zahájili polští učitelé a učitelky časově neomezenou stávku, aby vyjádřili svou nespokojenost s objemem práce a jejím nedostatečným ohodnocením. Stávky se účastní 78% pedagogů z celého Polska a je tak svým rozsahem největší polskou stávkou od roku 1993.

Polští učitelé a učitelky požadují od vlády zvýšení platu o 1000 zl (zhruba 6 000 Kč, pozn. redakce) od 1. ledna 2019, tedy i zpětné vyrovnání. V pátek 5. dubna se uskutečnilo jednání odborový svaz učitelů ZNP s vládou, na němž vicepremiérka Beata Szydłová předložila svazu svůj nejnovější návrh. Ten na dnešní solidární demonstraci sami učitelé označovali jako almužnu. Její návrh přijat nebyl a k dnešnímu dni byla zahájena neomezená.

Na podporu svých kolegů se tak dnes shromáždili před varšavskou univerzitou její vyučující i studentky a studenti, aby vyjádřili solidaritu se stávkujícími učiteli. Zazněly projevy podpory stávkujícím učitelům, ale i nepedagogickým zaměstnankyním a zaměstnancům. Podpořit pracovníky a pracovnice ve školství přišli i členové odborů LOTu (polské aerolinky, pozn. redakce), kteří sami v nedávné době stávkovali za lepší podmínky. Shromáždění tak upozornilo, že nejde jen o platy učitelek a učitelů, ale o celkovou budoucnost školství, které je pro rozvoj země klíčové.

Je možné, že stávka zasáhne do období závěrečných zkoušek gymnázií a osmiletek (polské gymnázium odpovídá vyššímu stupni základní školy v rámci systému českého školství, dnes se od tohoto konceptu odstupuje, pozn. redakce), které studentkám a studentům umožňují postup na lycea (obdoba českého gymnázia), technika (obdoba středních průmyslových škol) a učiliště, tedy během 10.-12. a 15-17. dubna, jelikož je vyhlášena do odvolání. Tento termín vyvolal zejména mezi rodiči, ale i v široké veřejnosti, vlnu kontroverze. Termín stávky byl však oznámen dlouho dopředu a sami učitelé pořádali referendum o tom, kdy a jak bude stávka probíhat. Polská ministryně školství Anna Zalewska přesto ujišťuje, že závěrečné zkoušky se odehrají.

V reakci na tuto kontroverzi vydal ZNP několik prohlášení, v kterých žádá jak rodiče, tak studující o podporu, bez níž nebude lepší budoucnost polského školství možná. Doslova se vůči možným obtížím vymezuje takto: „Protestujeme za vaši budoucnost, prosíme, chápejte nás! Drahé studentky, drazí studenti, máte právo na to, aby vás učil dobře vyškolený učitel, člověk s vášní, který má na Vás čas a nemusí si přivydělávat po hodinách.
Jsme si vědomí, že nás protest ve vás může vzbuzovat obavy a jiné těžkosti. Prosíme vás o pochopení, neboť bojujeme za školy, ve kterých se všichni budeme dobře cítit, a díky kterým si budete moci splnit vaše sny. Využijte tento čas jako výukovou hodinu o tom, jak se brát o právě svoje, ale i jiných. Učitelé a učitelky.”

Pro polskou vlády tvořenou stranou Právo a spravedlnost je to velice nepříjemná situace. Sama se totiž považuje a představuje se jako nejlepší vláda, která své obyvatele chrání a připravuje jim dobrou budoucnost. Neomezená stávka učitelů ale odhaluje vládní rétoriku jako falešnou. Nezbývá nám než držet pěsti stávkující učitelkám a učitelům a přát jim brzké a plné vítězství. Právě to by mohlo ukázat, že i přes neutěšenou politickou situaci se mohou pracující bránit a dosáhnout svého.