Řečtí a turečtí socialisté: Uprchlíci jsou nuceni platit za válku na Blízkém východě

Zatímco se vlády Řecka a Turecka snaží těžit z konfliktu mezi imperialistickými bloky, dělají zároveň vše, co je v jejich silách, aby se zbavily uprchlíků na svém území a zároveň zabránily v příchodu těm, kteří prchají před hrůzami války.

Turecko, které v Idlíbu čelí ozbrojeným silám Ruska a Asadova režimu, prohlásilo, že již nebude bránit uprchlíkům v překračování hranic do Evropy. Když to uslyšely desítky tisíc uprchlíků, nemocní a unavení bídou, vykořisťováním a rasismem, kterého se jim v Turecku dostalo, vydaly se po souši i po vodě na cestu na západ.

Řecké bezpečnostní síly, ve spolupráci s Evropskou agenturou pro pohraniční a pobřežní stráž (FRONTEX), sahají k barbarským nástrojům, aby zastavily uprchlíky, jichž jsou tisíce chyceny v pasti podlé turecké hranice.

Je nad slunce jasnější, že rozhodnutí vlády AKP nemá nic společného s dobrou vůlí ve vztahu k uprchlíkům. Místo toho, aby turecká vláda vysvětlila, proč jsou uprchlíci tak ochotní opustit turecké území, snaží se vyjednávat o počtu uprchlíků, kteří do Evropy přijdou. Tisíce z nich se vydaly na smrtící cestu přes moře v nafukovacích člunech, další tisíce čekají na hranicích v strašlivých podmínkách.
Sama řecká policie útočí na uprchlíky slzným plynem a dokonce ostrou municí. Rasisty na ostrovech v Egejském moři v jejich snaze zabránit příchodu uprchlíků povzbuzuje rasistická politika řecké vlády. Klaníme se před obyčejnými lidmi na ostrovech, kteří zahnali policii a zabránili tomu, aby bylo na jejich území postaveno vězení pro uprchlíky. Klaníme se před ženám z ostrova Lesbos, které prohlásily, že uprchlice jsou stejní lidé jako ony.

Zájmy tureckých a řeckých pracujících nejsou totožné se zájmy amerického, ruského nebo evropského imperialismu, nebo se zájmy řeckých či tureckých kapitalistů. Jejich společným zájmem je mezinárodní solidarita pracujících se všemi uprchlíky a s těmi syrskými v tomto okamžiku zejména.

Vyzýváme řeckou a tureckou vládu, aby se neúčastnily zvyšování napětí ve Středomoří a na Blízkém východě, a aby se vyvarovaly všech dobrodružství, která ohrožují životy obyčejných lidí. Odsuzujeme jak bombardování Idlíbu Ruskem a Asadovým režimem, tak tureckou vojenskou operaci v této oblasti.

Politika, která žene uprchlíky vstříc útrapám a smrti na zemi i na moři musí okamžitě skončit!

Požadujeme, aby byl stotisícům lidí, kteří prchají z Idlíbu umožněn přechod turecko-syrské hranice, a aby EU a Řecko opustilo politiku zaměřenou na zastavování uprchlíků. Uprchlíci, kteří prchají před válkou by měli mít právo zůstat v Turecku či Řecku, pokud si to přejí, nebo pokračovat do jakékoli jiné země, pokud právě to upřednostňují. Turecko a Řecko, stejně jako všechny ostatní evropské země, by měly přijmout nezbytná opatření k tomu, aby pozvedly životní úroveň uprchlíků na svém území.
My, socialisté z obou stran Egejského moře, bojujeme řadu let za práva a svobody uprchlíků a proti rasismu. Vyzýváme pracující všech zemí, aby ukázali svou solidaritu s uprchlíky a pozvedli prapor míru proti válce, imperialismu a rasismu

DSiP v Turecku a SEK v Řeckou budou společně pracovat na přípravách antirasistických aktivit ve dnech 15. – 21. března.

Uprchlíci vítejte!
Ne rasismu!
Ať žije bratrství mezi národy!

Revoluční socialistická dělnická strana (DSiP), Turecko
Socialistická dělnická strana (SEK), Řecko

Sdílejte
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •