,,Už ani jedna” znělo Prahou a Ostravou

,,Už ani jedna” znělo Prahou a Ostravou

Ve čtvrtek 11. listopadu se před konzulárním oddělením Velvyslanectví Polské republiky v Praze sešlo na 300 demonstrantů a demonstrantek, aby vyjádřili svůj protest proti současné potratové legislativě, kterou prosadila polská vládní strana Právo a Spravedlnost (PiS). Akci svolaly kolektivy International Feminists United – Prague a Ciocia Czesia. Organizátorky v projevech připomněly tragickou smrt mladé matky Isabely, která musela čekat na potrat až do chvíle, kdy jejímu dítěti přestane tlouct srdce. Když se tak stalo, bylo už pozdě a sepse vyčerpala Isabelino tělo natolik, že přestalo bít srdce i jí. Tento barbarský zákon tak má svou první přímou oběť, ale je bezpočet těch, kterým ublížil a ubližuje nadále.

Dostupná zdravotní péče i právo interupci jsou základními právy, která byla vybojována už dávno, a nyní se je skupina politiků a katolických fanatiků snaží lidem odebrat. 

Organizátorky připomněly, že ačkoliv zde nejsme ve stejné situaci, máme i zde zástupce podobné tmářské ideologie ve formě KDU-ČSL. Její předseda Marián Jurečka se nechal nedávno slyšet, že podobné protiinterupční zákony budeme také potřebovat. 

Foto: Štěpán Lohr
Foto: Štěpán Lohr
Foto: Štěpán Lohr
Foto: Štěpán Lohr

V duchu stejného odporu se nesl i protest v Ostravě, kde se sešlo něco přes sto účastníků. Demonstranti se sešli u polské ambasády a po projevech se vydali na Masarykovo nám. ke kostelu sv. Václava. Na akci zazněly i projevy hostek z Polska. 

Foto: lapeno.cz
Foto: lapeno.cz
Foto: lapeno.cz
Foto: lapeno.cz

Akce jako jsou tyto, jsou nesmírně důležité. Ukazují praktickou podobu mezinárodní solidarity ve chvíli, kdy je nanejvýš nutná, a kdy může věcmi pohnout. Polská strana PiS totiž kvůli smrti Isabely čelí velkému tlaku a tato tragédie by mohla přispět k zásadnímu oslabení pozic strany.