Levice jde do voleb

Levice jde do voleb

Česká republika se v posledních třiceti letech vyrovnávala s přechodem k neoliberálnímu kapitalismu. Pravicové vlády v devadesátých letech a během ekonomické krize zdevastovaly, co se dalo, a následky toho pociťujeme dodnes.

V důsledku minimální regulace trhu s bydlením ceny bytů rostou a jejich dostupnost naopak klesá. S minimální i průměrnou mzdou jsme stále na chvostu Evropy, zato doba strávená v práci je jednou z nejdelších. Česko je využíváno jako zdroj levné pracovní síly a naše politická reprezentace za celých 30 let neukázala ani špetku snahy na tom něco změnit. Tisíce lidí končí na ulici kvůli všeobecné zadluženosti a exekucím.

Kvůli excesům našich politických představitelů jsme všem pro smích a lezení do zadnice světovým velmocem se nám v poslední době také nevyplácí. To, že naši zemi řídí miliardář, který problémům normálních lidí nemůže rozumět, ani kdyby chtěl, a většina ministrů současné vlády je naprosto nekompetentní, je už jen malá třešnička na dortu.

Čím dál více lidí je nuceno volit “menší zlo”, protože strana, která by přicházela s odpovídajícím řešením stále závažnějších problémů, aniž by naskakovala na vlny laciného populismu, v českém prostředí zoufale chybí.

Pracující a důchodci končí u ANO a SPD a “intelektuálové” a studenti u Pirátů. Část politicky angažované levice se neúspěšně snaží postavit na nohy to, co zbylo ze Zelených, ČSSD a KSČM a část lidí to vzdala úplně a na volby zkratka rezignovala.

Pro novou levicovou stranu bez větších finančních prostředků, složenou z pracujících lidí, je v takovéto situaci obtížné se prosadit. Přesto však považujeme za nutné se do toho opřít a ukázat lidem, že ještě nemusí být vše ztraceno a lepší společnost je možná.

Odhlasovali jsme si tedy na sjezdu, že se letošních voleb zúčastníme. Oslovili jsme ke spolupráci další strany, se kterými by podle nás mělo smysl spojit ve volbách síly – stranu Zelených, hnutí Budoucnost a Hnutí Idealisté. Na odpovědi stále čekáme a doufáme, že se nám nějakou formu spolupráce podaří uskutečnit.

V letošních volbách se do sněmovny s největší pravděpodobností nedostaneme. Jsme si toho vědomi, a proto budeme náš úspěch měřit nikoliv v procentech, ale budeme jej posuzovat především podle množství oslovených lidí, počtu nových členů a sympatizantů a podle viditelnosti v médiích. Budeme také rádi, když dáme příležitost lidem, kteří jsou znechuceni stávajícími parlamentními stranami, zúročit svůj hlas alespoň protestně.

Naší prioritou pro tento rok je zejména pokračovat v budování strany, učit se a zviditelnit náš program. Chceme se představit obyvatelům České republiky jako strana, která v sobě spojuje praktická řešení pro zlepšení životní úrovně pracujících s humanistickými ideály, ze kterých nehodláme ustupovat. Mezi ně patří mimo jiné například striktní protiválečná politika a důsledný internacionalismus nebo boj za práva žen a sexuálních menšin.

O konkrétních bodech volebního programu zatím příliš mluvit nemůžu, teprve bude schválen druhým zasedáním sjezdu. Mohu vám ale představit preambuli programu, která blíže definuje naše směřování jako demokratický socialismus a přibližuje lidem naše dlouhodobé cíle.

“Naší vizí je společnost založená na demokracii, rovnosti, svobodě a solidaritě.

Aby byla demokracie skutečností, nemůže se omezovat jen na účast ve volbách. Principy demokracie je potřeba rozšířit do všech sfér společenského i osobního života, včetně ekonomiky. Jedině tak může ekonomika fungovat ve prospěch nás všech, a ne pouze nejbohatších.

Z výsledků práce mají mít užitek ti, kteří ji odvedli, nikoliv majitelé, kteří inkasují zisky, někdy i bez práce, ani manažeři, kteří vydělají stokrát víc než jejich podřízení, ačkoliv rozhodně nepodávají stokrát větší výkon.

Ti, kteří se podílejí na práci, by se ale měli podílet i na rozhodování. Upřednostňujeme demokraticky fungující podniky se zaměstnaneckým spoluvlastnictvím nebo veřejnoprávní, družstevní či jiné, před klasickým modelem firmy. Ale i v něm, dokud bude existovat, chceme, aby zaměstnanci měli co mluvit nejen do podmínek, v jakých musí pracovat, ale i do hospodaření firmy a do toho, kdo má jejich práci řídit.”

Toto byla jen malá ochutnávka, zbytek preambule i základní programové priority Levice naleznete na našem webu. I z tohoto úryvku je však jasně vidět, že se nespokojíme jen s dílčími změnami v rámci kapitalistického systému, o kterém jsme přesvědčeni, že je společným původcem nízkých mezd, vysokých životních výdajů, ničení životního prostředí, ozbrojených a diplomatických konfliktů i nárůstu xenofobie, ale že chceme celý systém od základu proměnit a překonat. Do voleb samozřejmě půjdeme i s krátkodobě dosažitelnějšími cíli, rozhodně však nebudou to jediné, co od nás můžete čekat.

Levice vznikla jako aktivistická strana, a přestože jsou nyní podmínky ztížené pandemií, snažíme se působit nejen ve volbách, ale hlavně v ulicích a všude tam, kde je to zrovna potřeba. Organizujeme vlastní akce, a také podporujeme již existující iniciativy. Naposledy se naši členové například zúčastnili protestního mítinku pracovníků Liberty Ostrava.

Aktivismus je pro nás velmi důležitý, a to zejména proto, že nechceme dělat jen dílčí změny v rámci kapitalistického systému, ale chceme jej překonat. Toho nelze dosáhnout pouhou účastí ve volbách. Je především třeba podporovat existující “každodenní” boje pracujících a pomáhat s jejich směrováním.

Nechceme se stát funkcionáři, kteří dělají politiku jen z křesel parlamentu. Chceme být těmi, kteří provedou skutečnou změnu po boku pracujících.

V současné době se můžete na internetu i v ulicích setkat s kampaní “Levicové jaro”. Tato kampaň se hlásí k odkazu Pražského jara a je v podstatě přípravou na horkou fázi předvolební kampaně těsně před volbami. V rámci této kampaně se můžete například seznámit s našimi jednotlivými členy a s důvody, které je vedou k levicovému smýšlení a politické angažovanosti. Můžete se také začíst do našeho stranického oběžníku “Levicoviny”, který jsme nedávno začali vydávat veřejně.

Jak už bylo řečeno výše: lepší společnost je možná. S vaší pomocí to ale půjde lépe. Pokud tedy s našimi hodnotami souzníte a chcete nás podpořit, přidejte se k nám, pošlete nám dar, nebo o nás šiřte povědomí mezi svými známými a kolegy v práci.

Jednou přijde jaro. A bude levicové!