„Solidaritu s Justýnou, hanba České poště“, znělo na protestu v Praze

„Solidaritu s Justýnou, hanba České poště“, znělo na protestu v Praze

Více jak tři desítky lidí se v Praze před hlavní budovou České pošty sešly na bleskovém protestu, který svolala skupina International Feminists United. Hlavním důvodem protestu bylo vyjádření solidarity s Justýnou (47), která před dvěma lety pomohla své kamarádce Anje, která nechtěně otěhotněla, a podělila se s ní o antikoncepční léky. Anjin manžel ale na svou ženu zavolal policii, a léky jí byly zabaveny. Justýna byla obviněna a v pátek 8. dubna má první stání u soudu ve Varšavě. Jedná se tak o první případ v historii Evropy proti aktivistce za pomoc při potratu podáním tablet.

Ačkoli v České republice neplatí tak drakonické a tmářské zákona jako v Polsku, i zde se konzervativní katolické kruhy snaží ovlivnit veřejnost a přiblížit nás k polské situaci, která si už vyžádala životy několika žen. Nejviditelnějším případem je kampaň Hnutí pro život „Nesoudíme. Pomáháme“, která získala výraznou podporu od České pošty. Její nadace publikovala rozhovor s koordinátorkou projektu Jaroslavou Trajerovou ve firemním časopise Poštoviny. Ten vychází v nákladu 35 tisíc výtisků a dostává jej každá pošťačka a každý pošťák. Navíc dostalo toto hnutí výraznou slevu na masivní rozesílat svého zpravodaje do většiny domácností v ČR.

Pokud chcete pomoci Polkám v jejich tíživé situaci, je možné podpořit organizaci Ciocia Cesia (Česká teta), která je podporuje při náročném rozhodnutí podstoupit interrupci. Za každou pomoc bude tato organizace ráda.