Jak jsme jednu vládu už porazili

Jak jsme jednu vládu už porazili

V roce 2011 vznikla pravicová vládní koalice ODS, TOP09 a KDU-ČSL, která měla v programu prosazování „nezbytných a nutných“ reforem. Ve skutečnosti nešlo o reformy, ale „škrtformy“. Vláda ohlásila největší škrty v sociální oblasti, chtěla privatizovat zdravotnictví i školství, zpochybňovala zákoník práce a přišla s projektem šikanozních S-karet. V reakci na programové prohlášení této vlády vzniklo prohlášení „Společnost se škrtnout nedá“, které se stalo základem pro iniciativu ProAlt. Ta vznikla s cílem nabízet alternativy oproti vládní politice a protestovat proti jejím krokům. 

Netrvalo dlouho, a ProAlt společně s dalšími občanskými iniciativami začal spolupracovat s ČMKOS a jejími členskými svazy. V roce 2012 tak vznikla platforma STOP VLÁDĚ. Ta sdružovala více jak 50 organizací a odborů, včetně Rady osob se zdravotním postižením, Rady seniorů a Sdružení na obranu nájemníků. V květnu 2012 pořádala tato platforma demonstraci, na které se sešlo na 100 000 lidí z celé České republiky a na které zaznělo, že „s gaunery se nevyjednává, gauneři se trestají.“ Následovala série symbolických okupací ministerstev. Pravicová vláda se od té chvíle dostala do defenzivy a po skandálu se zásahem policie na Úřadu vlády už neměla sílu dál pokračovat. 

Společná akce občanských iniciativ a odborů tak dokázala zabránit nejhoršímu: rozvratu celého sociálního a zdravotního systému. Dokázat to můžeme znovu, pokud si nenecháme namluvit, že se musíme uskromnit, že žádáme moc, nebo že to jinak nejde. Jiná politika je možná, máme to ve svých rukou.