Vražda novinářky Shireen Abu Akleh

Vražda novinářky Shireen Abu Akleh

11. května 2022 byla zabita palestinsko-americká novinářka Shireen Abu Akleh, která ve městě Džanín na Západním břehu Jordánu reportovala náhlý příjezd izraelského vojska v obrněných autech.

Abu Akleh byla střelena do hlavy. Z analýzy odborníků bylo usouzeno, že útočník musel být přibližně 200 metrů daleko – tak daleko se právě nacházel vůz izraelské armády. Kdo přesně kulky vypálil, však doposud není potvrzeno. Postřelen byl i její kolega Ali Samoudi, ten ale na rozdíl od ní po převozu do nemocnice přežil.

Procházeli cestou, kde nebyli žádní ozbrojení vojáci ani civilisté. Všichni novináři na sobě měli uniformy a helmy s nápisem PRESS. Přesto údajně Izraelci z ničeho nic začali střílet. Očití svědci jsou přesvědčeni, že útok byl úmyslný.

Abu Akleh při střelbě stála poblíž stromu, na jehož kmeni se nyní nacházejí tři stopy po kulkách. Jejich poloha ukazuje, že střelec mířil na horní část těla se záměrem novinářku usmrtit.

Izraelský ministr obrany Benny Gantz veškerá obvinění odmítá a úřady tvrdí, že jejich vojáci Abu Akleh nestřelili, ba naopak za úmrtí novinářky mohou palestinští teroristé. Palestině bylo navrhnuto případ společně vyšetřovat, nabídku ale nepřijala. Zatím každou smrt Palestince zaviněnou izraelskými vojáky prošetřovala izraelská armáda, která se málokdy postaví proti vlastním lidem – proto Palestina nevěří validitě jejich vyšetřování.

Svědkyně a novinářka Shatha Hanaysha poskytla rozhovor pro CNN, kde líčí své pocity a celou událost popisuje. 

„Myslím si, že nás chtějí zabít – proto na nás střílejí… ví, že jsme novináři.“ řekla v rozhovoru. I ona vnímá útok na Abu Akleh jako cílený. Při střelbě stála vedle Abu Akleh ale na ni samotnou (Shathu) se přímo střílet nepokoušeli. Pouze ve chvílích, když se ke své kolegyni pokusila přiblížit. Podle jejích slov na místě nebyl žádný palestinský muž se zbraní. Bylo zveřejněno několik videí, která Shathyn výrok podporují.

Není to poprvé, co izraelská armáda zaútočila na palestinské novináře. 15. května 2021 zaútočili na výškovou budovu v Pásmu Gázy, kde sídlilo mnoho mediálních kanceláří – mimo jiné i Al Jazeera, pro kterou přes dvě dekády Shireen Abu Akleh podávala zprávy ohledně izraelsko-palestinského konfliktu.

Shireen Abu Akleh bylo 51 let. Byla hlavní reportérkou arabského světa. Působila na lidi bezpečným a klidným dojmem, byla jejich oporou a prostředníkem. Ona sama jednou řekla: „Vybrala jsem si novinařinu, abych byla blíže lidem. Asi nebude snadné změnit realitu, ale alespoň mohu přinést světu jejich hlas.“

Dva dny po smrti novinářky, jež otřásla nejen celou Palestinou, se v Jeruzalémě pro Shireen Abu Akleh konal pohřeb. Byl to jeden z největších palestinských pohřbů za poslední dobu – ani ten se ovšem neuskutečnil bez komplikací.  

S rodinou zesnulé novinářky bylo domluveno, že rakev s jejím tělem poveze pohřební vůz na hřbitov Mount Zion. Truchlící však vozu nedovolili k nemocnici ani přijet a vzali rakev do vlastních rukou s úmyslem ji celou cestu nést průvodem. Atmosféra mezi izraelskou policií a truchlícími byla křehká a napjatá. Palestinci pokřikovali a vlastenecky mávali národními vlajkami. Z davu někdo na policisty hodil neurčitý plastový objekt (nejspíše lahev), který byl spouštěčem následujícího násilí. Izraelská policie se vrhla na truchlící. Nechybělo málo a rakev s tělem Shireen Abu Akleh, jež muži nesli na ramenou, by se zřítila k zemi.

Nepokoje se nakonec zdánlivě uklidnily a ostatky Abu Akleh byly odneseny nad hlavami Palestinců až na místo jejího pochování. Město ztichlo, obchody zavřely své dveře z úcty k oblíbené novinářce. Slyšet byl jen onen truchlící průvod.

Shireen Abu Akleh chtěla, aby byli vyslyšeni i obyčejní lidé. Aby měli přístup k informacím a věděli, proti čemu stojí. Její oběť by se neměla vytratit z našich myslí. Novináři by za svou odvahu a ochotu zabíjeni být neměli.