Průvod za konec uhlí zahájil Antifosilní jaro v Praze

Průvod za konec uhlí zahájil Antifosilní jaro v Praze

V úterý 2. května se několik desítek lidí sešlo v Praze před budovou Ministerstva financí ČR, aby se zapojily do průvodu za konec uhlí, který pořádala iniciativa Univerzity za klima. Akce měla upozornit na nečinnost vlády při boji s klimatickou změnou a zahájila tzv. antifosilní jaro – dva dny symbolické okupace Ministerstva průmyslu a obchodu ČR.

Na úvod se účastníci a účastnice pustili do psaní vzkazů na chodník před ministerstvem financí, aby se poté skandovali hesla “Dva svetry nestačí, zdaňte bohatý” a “Dejme šanci větru a slunci”.

Musíme získat moc

Na Náměstí Jana Palacha promluvil člen Univerzit za klima Jan Voves. Ve svém projevu připomněl listopadovou okupaci univerzit a její průběh: “Tři dny jsme na půdě

univerzit ukazovali, jak by takový svět mohl vypadat. Sami jsme se vzdělávali v tématech, kterým na školách není dáván dostatečný prostor. Pořádali jsme přednášky, debaty a koncerty; potkávali jsme se a diskutovali, vařili jsme si, spali jsme na chodbách a společně se organizovali.”

Voves dále připomněl, že současná vláda udělila povolení pro další těžbu na dole Bílina, a to až do roku 2035. Podle něj je neoliberální vládnutí současného kabinetu způsob, jak vytáhnout peníze z kapes většiny a dát je jednotlivcům, jako jsou Tykač či Křetínský. Jediným řešením je podle Vovse usilovat o politikou moc, protože bez moci nedonutíme vládu ke zveřejnění plánu energetické transformace. Bez moci nemůžeme usilovat o sociálně spravedlivou a ekologickou společnost. Potřebujeme budovat moc, protože jinak zůstane v rukou fosilních miliardářů.”

Pochod dále pokračoval centrem Prahy, kde si získával pozornost kolemjdoucích. Na Staroměstském náměstí připomněly členky Fridays for Future (F4F) svou dlouhodobou účast v hnutí za klimatickou spravedlnost a podtrhly, že když to bude potřeba, budou chodit jako středoškolačky a středoškoláci na protesty “znovu a znovu a znovu.”

Těžba má pokračovat dál

Současná česká však porušuje i svoje vágní sliby o ochraně klimatu. Navzdory tomu, že ve svém programovém prohlášení tvrdí, že bude vytvářet podmínky pro energetickou transformaci a rozvoj uhelných regionů, dělá ve skutečnosti pravý opak. Jak připomněl Jaroslav Bican z hnutí Greenpeace: “Severočeské doly spadající pod skupinu ČEZ si požádaly o prodloužení povolení na těžbu hnědého uhlí na dolu Bílina i za hranici původních ekologických limitů. Tato těžba má trvat nejméně do roku 2035. Společnost ČEZ přitom z bezmála 70 procent vlastní stát.  Obvodní báňský úřad v Mostě už povolení k těžbě vydal. Zatím je nepravomocné. Greenpeace se proti němu odvolalo a požaduje jeho zrušení. Narazili jsme přitom na několik skandálních pochybení. Schválený plán rekultivace tak například počítá s tím, že se bude rekultivovat až v roce 2055, tedy dvacet let po nyní předpokládaném konci těžby v roce 2035.”

Ministerstvo průmyslu v tom problém nevidí, neboť vytěžené uhlí chce prodávat na světovém trhu. Tím se sice sníží množství fosilního paliva, které se spaluje zde, ale bude se spalovat jinde. Klima nezná hranice států, takže se tímto krokem ministerstvo snaží dělat z lidí hlupáky.

V podobném duchu vystoupil i zástupce Limity jsme my, Vojtěch Kudla. Ten poukázal na skutečnost, že koncepce ministerstva průmyslu a obchodu počítá při dekarbonizaci energetiky s vodíkem. Ten se ale vyrábí velmi složitým a energeticky náročným způsobem. Navíc samo ministerstvo předjímá, že se bude dovážet ze zemí s příhodnými geografickými podmínkami. To znamená, že ČR se chce podle tohoto dokumentu podílet na neokoloniálním rabování přírodních zdrojů. Co nešlo v 19. století, máme si vynahradit ve století 21.

Závěr protestního průvodu se odehrál před ministerstvem průmyslu a obchodu. Zde vyzvali zástupci Univerzit za klima k odmítnutí Energetické charty, které, stejně jako podobné smlouvy o volném obchodu, umožňují soukromým firmám žalovat státy za ušlý zisk v případě, že tyto státy zavedou přísnější klimatická opatření.

Akce pokračuje až do čtvrtka 4. května. Podrobnosti o aktuálním programu můžete najít zde.