Boris Kagarlickij byl zadržen 25.července 2023 v Moskvě, poté převezen do Syktyvkaru a umístěn do cely předběžného zadržení. FSB zahájilo trestní řízení na podnět radního města Uchta a poslance za Jednotné Rusko Leonida Krasnoperova. Byl obviněn z podpory/ospravedlňování terorismu, který předpokládá trest až do sedmi let vězení (článek 205 trestního zákoníku RF). V rámci řízení okamžitě proběhly domovní prohlídky i u dalších novinářů internetového časopisu Rabkor. Důvodem se stálo video youtube kanálu Rabkor, ve kterém Kagarlickij komentuje první výbuch Krymského mostu (8.10.2022). Konkrétní formulace, které uvádějí zaměstnanci FSB zatím nejsou zveřejněné. Jak zmiňuje deník Doxa, zpráva o výbuchu je poměrně častým podnětem k soudním řízením, ke konci roku se vědělo o 13 podobných případech.
Boris Kagarlickij přednáší na Moscow School of Social and Economic Science, je hlavním redaktorem online časopisu Rabkor a vede neziskovou organizaci Institut globalizace a sociálních hnutí, která byla v roce 2018 vnesena do seznamu tzv. cizích agentů. Sám Kagarlickij byl do seznamu zanesen v květnu 2022. Zákon o statusu cizího agenta, který původně omezoval pouze organizace a znemožňoval jejich politickou činnost, je od roku 2018 rozšířen i na fyzické osoby a v současné době je dalším z nástrojů státních represí.
Rabkor je jedním z mála opozičních médií, jehož redakce se nachází na území Ruska. Jak uvádí platforma Posle.Media, Kagarlickij je jedním z mála levicových teoretiků, který otevřeně kritizuje ruskou invazi na Ukrajině. Je třeba ale zmínit, že v roce 2014 podpořil anexi Krymu a vznik tzv. lidových republik.
27.7. 2023 napsal Jeremy Corbyn, bývalý předseda britské Labouristické strany, na twitteru o nespravedlivém věznění protiválečného opozičníka a upozornil na nutnost osvobození všech politických vězňů vystupujících proti válce. Kagarlickému také vyjádřili podporu účastníci konference International Marxist Tendency, Strana evropské levice, slovinský filozof Slavoj Žižek, francouzský politik Jean-Luc Mélenchon a další. Úplný seznam je dostupný na freeboris.info.
Během tiskové konference se novinář deníku Kommersant Andrej Kolesnikov zeptal Vladimira Putina na “věznění za slova”, zejména na případy Jevgenii Berkovič a Borise Kagarlického. Putin odpověděl, že tato jména nezná, ale že na Ukrajině se podobné případy trestají smrtí. (Radio Svoboda 30.7.2023) 16.8. 2023 byl zveřejněn dopis Kagarlického z vězení, kde popisuje „příznivé“ podmínky svého věznění v Syktyvkaru, které ironicky srovnává se svým vězněním v době Brežněva. 11.12. 2023 proběhl soud, rozsudek zněl: pokuta ve výši 600 tisíc rublů a zákaz správy webových stránek. Přestože státní zástupce navrhoval 5,5 let odnětí svobody, Kagarlickij byl osvobozen (oznámil zpravodaj SOTA). Proti rozhodnutí však bylo obžalobou podáno odvolání. Ve svém komentáři po osvobození Kagarlickij upozornil, že výsledek jeho případu dobře ilustruje sociální nerovnost, která je přítomná v ruské společnosti.
12. února 2024 proběhl vojenský odvolací soud, který uložil Kagarlickému pětiletý trest odnětí svobody. Novináři Rabkoru oznámili, že Boris bude umístěn do cely předběžného zadržení v Zelenogradu (Moskevská oblast). Politolog Grigorij Yudin (Chodorkovskij Live) zmínil systém centralizovaných rozhodnutí politických případů a připomněl, že setrvání/pobyt v Rusku je pro Kagarlického jednou z klíčových zásad.
„Brzy se uvidíme na svobodě a ve vysílání, musíme jenom přežít tyhle temné časy”, řekl Boris ve svém nyní často citovaném komentáři po soudním rozhodnutí.
(Zdroj: Doxa)